Putin'in zor seçimi

Putin'in zor seçimi

17 Ocak 2021 Pazar  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, muhalefet lideri Aleksandr Navalnıy'nın ülkeye dönme kararı alması sonucu zor bir seçimle karşı karşıya kaldı. 

Ağustos ayında Rus gizli servisinin karıştığı iddia edilen bir zehirlenme olayının ardından Almanya'da tedavi edilen Navalnıy, pazar günü (bugün) Moskova'ya dönecek. Sembolik şekilde Rusya'ya ait "Pobeda (zafer) Havayollarına at uçakla dönecek muhalefet liderini taraftarları havaalanında karşılamayı planlıyor.

Moscow Times gazetesi, eski bir dava nedeniyle hakkında yakalanma kararı bulunan Navalnıy'nın tutuklanmasının kendisini “kahraman”a dönüştürme olasılığı doğuracağını, tutuklanmaması halinde ise Putin'in zayıf görüneceğini yazdı. Üstelik her iki karar da, bu yıl yapılacak parlamento seçimlerini etkileme olasılığı nedeniyle potansiyel risk taşıyor. 

Gözlemciler, 44 yaşındaki muhalefet liderinin ülkesine dönme kararını Putin'e doğrudan meydan okuma niteliği taşıdığını düşünüyor. 

2014 yılındaki bir yolsuzluk davası nedeniyle cezası ertelenen Navalnıy, adli kontrol koşullarını yerine getirmemekle suçlanıyor, dolayısıyla hemen havaalanında tutuklanma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. 

Siyasi gözlemci Anton Orek, “Kremlin'dekiler dönmesini kesinlikle istemiyor. Şu anda paniğe kapılmış durumdalar” diyor. İktidarı rahatsız eden konulardan biri de, Almanya'da tedavi gördüğü dönemde Başbakan Angela Merkel'in ziyareti nedeniyle Navalnıy'nın uluslararası alandaki tanınırlığının artmış olması.

İktidar medyasının kendisini yok sayması ya da sürekli olumsuz haberler yapması nedeniyle aslında Navalnıy büyük şehirler dışında fazla popüler değil. Levada'nın bir anketine göre, Navalnıy'ı onaylayanların oranı yüzde 20 dolayında. 

Siyaset bilimci Sergey Medvedev, Navalnıy'nın dönüşünün önemli bir siyasi hamle olduğunu ve tutuklansa da tutuklanmasa da önemli sonuçlar doğuracağını söylüyor ve gelişmelere göre kaderinin Çek muhalefet liderliğinden devlet başkanlığına uzanan Vaclav Havel'e benzeyebileceğini öne sürüyor.
 

Etiketler:  Rusya