Putin'in Türkiye örneği konuşuluyor

Putin'in Türkiye örneği konuşuluyor

24 Aralık 2021 Cuma  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, "Faiz artışları yapmazsak Türkiye gibi olabiliriz” sözleri Moskova'da gündem yarattı 

Moskova'daki Yüksek Ekonomi Okulundan Prof. Dr. Yevgeniy Kogan, Putin'in yıllık basın toplantısındaki sözlerini yorumlarken, son aylarda Türk lirasında yaşanan değer kaybını “heyelan”a benzetti. Durumun halk ve yabancı yatırımcılar arasında hoşnutsuzluğa neden olduğunu belirten Kogan, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankasının politikasını tek başına yönetebileceğine karar verdi“ dedi ve imalı şekilde, “Nobel Ödülü'nü almak için acele ediyor" diye ekledi. 

Türkiye'de Merkez Bankasının başkanlarının sürekli değişmesinin lira cinsinden borçlananlarla yabancı yatırımcıların güvenini sarstığını söyleyen Kogan, "Rusya'da merkez bankamızın muhafazakâr politikalarını eleştiriyoruz ama böyle bir durumda faizlerin yükseltilmesi gerektiğini de anlıyoruz. En önemli mesele, faiz artış hızının ne olacağı. Türkiye'de ise bunun tam tersi yapıldı. Faizin düşmesi yüksek enflasyona, liranın döviz kurunda keskin dalgalanmalara ve yatırımcıların kaçışına yol açtı” dedi. 

Putin, perşembe günü düzenlediği yıl sonu basın toplantısında Rusya Merkez Bankası’nın para politikalarına ilişkin bir soru üzerine Türkiye’ye gönderme yaparak, “Merkez Bankası’nın nasıl çalışacağına karışmıyorum. Merkez Bankası’nı eleştirmek mümkün fakat ben bunu yapmıyorum. İş dünyası ile iletişim içindeyim ve onların ne düşündüğünü de biliyorum. Ancak ben Merkez Bankası’nın çalışmasını olumlu değerlendiriyorum. Nitekim eğer Merkez Bankası para-kredi politikasını katılaştırırsa, o zaman Rusya’daki durum Türkiye’dekine benzer bir hâl alabilir” demişti.

Söz konusu açıklaması pek çok gazetede ve medya sitesinde haber oldu.  

Etiketler:  Rusya Ekonomi