Putin'in okuduğu kitaplar

Putin'in okuduğu kitaplar

5 Mart 2022 Cumartesi  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı hangi kitapları okuyor? Kommersant gazetesi, Vladimir Putin'in basına verdiği demeçlerden hareketle edebiyat zevkini haberleştirdi. Pek çok edebiyat sever gibi Putin de "Küçük Prens" ile ünlü olan yazar Antoine de Saint-Exupéry hayranı. Devlet Başkanı'nın gençliğinde en sevdiği kitaplardan biri "Küçük Prens" olmuş. Putin ayrıca Ernest Hemingway ve Alexandr Dumas'nın eserlerini çok seviyor. Rus edebiyatından favorileri ise Nabokov, Dostoyevski ve Tolstoy. 

Putin Alman Bild'e verdiği bir röportajda da Alman şair Heinrich Heine'nin Lorelei şiirini çocukluğundan beri hatırladığını ve Goethe'ye kıymet verdiğini söylüyor. Çağdaş Alman yazarlar arasında favorisi ise Patrick Suskind. 

2011 tarihli bir röportajında da İvan Turgenyev'in Bir Avcının Notları ve Mihail Prişvin'in Yeşil Gürültü kitaplarını tavsiye ediyor. Bir soruya verdiği cevapta ise ünlü Rus hiciv yazarı Mihail Saltıkov-Şedrin'in Bilge Kayabalığı masalına atıfta bulunuyor. 

Devlet Başkanı'nın favori şairi ise Ömer Hayyam. 

Edebiyat dışı eserler arasında neleri okuduğu sorusuna Putin'in çeşitli zamanlarda verdiği cevaplarda işaret ettiği kitaplar ise şunlar: II. Aleksandr Brikner'den Yekaterina Dönemi Tarihi, Dmitriy Lihaçyov'dan Rusya Üzerine Düşünceler, Jiang Zemin'den Çin Özelinde Sosyalizm Üzerine, göçmen Rus yazar İvan İlyin'den Görevlerimiz ve Aleksandr Soljenitsın'den Rusya'yı Nasıl Hazırlarız. 

Türkiye'de de sevilen Rus yazarlardan Lev Gumilyov'un eserleri de Putin'in okudukları arasında. 

(TürkRus.Com)

Not: Bu yazı Medya Günlüğü'nde daha önce yayınlanmıştır.

Etiketler:  Rusya