Putin'in köpek sevgisi

Putin'in köpek sevgisi

19 Ocak 2019 Cumartesi  |   MG Özel

Judo, yüzme gibi spor dallarıyla uğraşan, Sibirya'nın doğasında gezmeyi seven ve ilginç  diğerhobileri de bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir özelliği daha var: Köpekleri çok sevmesi...

Zaman zaman bazı ülke liderleri kendisine köpek hediye ettiğinde Putin'in mutluluğu gözlerden kaçmıyor.

Örneğin hafta içindeki Sırbistan ziyareti sırasında Sırp mevkidaşı Aleksandr Vuçiç  "Paşa" adında bir yavru Yugoslav çoban köpeğini Rusya liderine hediye etti. 

Putin'e ilk kez 2000 yılında günümüzün Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, "Koni" adlı labrador cinsi köpek hediye etmişti. Hatta Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesi sırasında Koni odaya girince Merkel korkmuştu. 

Putin'e ikinci köpeği 2010 yılında Bulgaristan ziyareti sırasında Bulgar Başbakan Boyko Borisov verdi "Karakaçan" cins köpeğin kucağına alan Putin mutlulukla yavruyu kucağına almış ve okşayarak öpmüştü. 

2012 yılındaki Japonya ziyareti sırasında da Putin'e 3 yaşındaki "Akita" cinsi köpek hediye edildi. 

En ilginç olay ise Ekim 2017'de yaşandı.Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, 7 Ekim'de 65. yaşına giren Putin'e yavru bir Alabay cinsi köpek hediye etti. Berdimuhamedov, önce kutudan çıkarılan çoban köpeğini havaya kaldırdı. Putin ise hızla köpeğe doğru yönelerek onu kucağına aldı ve öptü. Putin'in bu davranışı yerel ve yabancı basında çok konuşuldu. 

Putin'in köpeklere olan sevgisini çeşitli şekilde yorumlayanlar var. Fakat Rusya'da yaşayan ve Rus toplumunu çok iyi tanıyanlar için bunda şaşılacak bir durum yok. 1990 yılında askerlik yaptığım Moskova çevre bölgesindeki Dmitrov kentine yakın Özel Köpek Eğitimi Askeri Okulu'nda en tepedeki albaydan sıradan ere kadar herkesin yemeğini bile köpekleriyle paylaşmasına tanığı oldum. Rus toplumunun köpeklere olan sevgisi çeşitli roman, eser ve filmlerde de konu ediliyor. Örneğin 1977 yılında çekilen, ünlü Sovet sanatçısı Vyaçeslav Tihonov'un oynadığı "Karakulak Beyaz Bim" adlı film tüm izleyenleri gözyaşlarına boğan bir sinema eseri.

Rus basınında çıkan bazı yorumlara göre, özellikle köpeklerin sadakati eski istihbaratçı Putin'in bu hayvanlara olan sevgisinin ana nedenlerinden biri.Vatanına ihanet edenlere nefret ettiğini saklamayan ve çoğu zaman da bu duygusunu açık şekilde dile getiren Putin'in köpeklerin sadakatine hayran kaldığı söyleniyor. Zaten, Rusya'da "Köpek insanın en vefalı dostudur" sözü de çok meşhur.

Fuad Seferov, Moskova