Putin'in 'kaban' desteği

Putin'in 'kaban' desteği

14 Şubat 2020 Cuma  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in zaman zaman kameralara yakalanan "marka kıyafetleri" medyada ilgi odağı oluyor. Son olarak "RedFox" adlı dağcılık ağırlıklı giysi üreten şirketin internet sitesinde yer alan Putin fotoğrafı "reklam kanununu ihlal ettiği" gerekçesiyle Federal Anti-Tekel Servisi'ne şikayet edildi. 

Pek çok medya organının "pahalı ürünleri olan bir ABD merkezli marka" diye lanse ettiği şirketin internet sitesinde yer alan fotoğrafta Redfox marka kırmızı bir parka giyen Rus lider, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile görülüyor. Fotoğrafın altında "Vladimir Vladimiroviç Soçi ziyareti için, özel sipariş üzerine dikilen Red Fox parkayı seçti" yazısı yer alıyor. 

Rusya yasalarına göre, firmalar ürünlerinin devlet görevlileri tarafından takdir ve beğeni gördüğü yönünde ifadeler kullanamıyor. Söz konusu şikayeti inceleyen Federal Anti-Tekel Servisi, sitede yer alan yazının "bilgi amaçlı" olduğuna hükmederek reklam yasasının ihlal edilmediği sonucuna vardı. 

RedFox marka kabanların fiyatı 14 bin rubleden başlıyor (1300 TL). 

TürkRus.Com'un internetten yaptığı kısa bir araştırma ise, işin içinde "Batılı bir lüks şirket" değil, St. Petersburg'da temelleri SSCB yıllarında atılan bir "macera girişimi" olduğunu ortaya koydu. 

Dağcılık tutkunu olan iki genç, Vlad Moroz ve Aleksander Gluşkovski, hem arkadaşlarına hem de kendilerine 1980'lerin sonlarında kaliteli dağ giysisi üretmek için giriştikleri yolda, bugün dünyanın pek çok yerinde ürünleri satılan, 300 kişinin çalıştığı prestijli bir şirkete ulaşmışlar.  

Bu durumda Putin'in "Red Fox" logolu kabanı göstere göstere giymesinin, memleketi St. Petersburg'dan çıkma bir markaya "destek" amaçlı olduğu yorumu güçleniyor.

(TürkRus.Com)