Putin'in 2024 planı

Putin'in 2024 planı

25 Mart 2021 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Cenk Başlamış

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e 2036 yılına kadar iktidarda kalabilme yolunu açan yasa tasarısı onaylandı. 

Parlamento tarafından kabul edilen tasarıyla geçen yıl yaz aylarında yapılan anayasa değişiklikleri yasalaşmış oldu. Koronavirüs koşullarında yapıldığı için bazı kesimler tarafından eleştirilen 1 Temmuz referandumuyla Rusya'da devlet başkanı olabilmek için gereken koşullar yeniden belirlenmişti. 

Buna göre, Putin'in görev süresinin dolacağı 2024 yılında yeniden aday olabilmesinin önünü tıkayan “devlet başkanı üst üste iki dönemden fazla görevde bulunamaz” ifadesi yasadan çıkarıldı. Eski yasaya göre, 2012 ve 2018 yıllarında yapılan seçimleri kazanan Rusya liderinin bir daha aday olma hakkı bulunmuyordu. Söz konusu kısıtlama nedeniyle Putin, 2008-2012 döneminde başkanlıktan başbakanlığa geçerek yerini Dmitriy Medvedev'e bırakmıştı.

Resmi olarak 24 Mart 2000 tarihinde ilk kez devlet başkanı seçilen Putin son 100 yılda Rus-Sovyet tarihinin en uzun iktidar kalan ikinci lideri. Şu andaki rekor, 1924-1953 tarihleri arasında yani 29 yıl ülkeyi yöneten Josep Stalin'e ait. 

Ancak 2024'te yeniden aday olabilme hakkını elde etmesi Rusya liderinin mutlaka aday olacağı anlamına gelmiyor; kaldı ki kendisi de bu konuda şu ana kadar hiçbir açıklama yapmadı. Hatta Putin'in bundan sonraki başkanlık seçimlerine katılmayacağını düşünenlerin sayısı da az değil. 

Rusya lideri aday olmazsa bu sefer de iki farklı senaryonun uygulanması olasılığı ortaya çıkacak: Başkanlık koltuğundan ayrılmasına rağmen başka bir yapının, örneğin son referandumla yetkilileri artırılan Devlet Konseyi'nin başına geçerek fiili iktidarını sürdürmesi ya da emekli olarak köşesine çekilmesi. 

Şu anda yapılan, hangi senaryo uygulanırsa uygulansın 2024 sonrası dönemin yasal altyapısının hazırlanması. Putin'in sessizliği, henüz kesin kararını vermemesinden kaynaklanıyor da olabilir.

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/putinin-hikayesi-45684

Etiketler:  Rusya