'Putin'i sevdikleri için değil'

'Putin'i sevdikleri için değil'

29 Temmuz 2022 Cuma  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rus Kommersant gazetesi yazarı Maksim Yusin, bazı Fenerbahçe taraftarlarının Dinamo Kiev maçındaki tezahüratının hakeme tepki amaçlı olduğunu söyledi. 

“Putin tezahüratı”  Rossiya-1 kanalının canlı yayın programında da gündeme geldi. Yusin, “Türk taraftarların Putin'i, Rusya'yı sevmesi imkansız. Rumlar, Sırplar veya Ermeniler sevebilir ama Türk taraftarlar değil. Avrupalılar da bundan sonra hakemlerin böyle maçlarda Ukrayna'nın yanında yer alacağından endişe ediyor. Türk taraftarlar bunu hissettikleri için hakeme tepki gösterdi “ dedi. Yusin Ukrayna Dışişleri Bakanlığının da açıklamasını eleştirdi ve “Susmak yerine Türkiye karşıtı açıklama yapıyorlar" diye konuştu. 

Program konuklarından akademisyen Oleg Barabanov, “Yusin haklı. Bundan sonra spor ve müzik yarışmalarının galibi Ukrayna olacak görünüyor. Bu da herkesi mutlu etmez. Bu yüzden Türkler yardım için Putin'e seslendi" dedi. 

Parlamento Spor Komisyonu üyesi Boris Paykin de, "UEFA sadece Rus sporculara yaptırım uygulamakla kalmıyor. Şimdi de tribünlerde Rusya Devlet Başkanı'nın adını zikretmek ihtiyatsızlığını sergileyen Türk taraftarlar cezalandırılacak" diyerek tepki gösterdi. 

Fenerbahçe taraftarlarının takımlarına "çok duygusal bir destek" verdiğini savunan Paykin, "Bu siyasi bir eylem değildi. Ama hemen ertesi gün disiplin soruşturması başlatıldı. UEFA görevlilerinin Rus düşmanlığı sınır tanımıyor" dedi. 

Etiketler:  Rusya