Putin'e siz ne sorardınız?

Putin'e siz ne sorardınız?

6 Haziran 2021 Pazar  |   MG Özel

Cenk Başlamış

Varsayalım gazetecisiniz ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e doğrudan soru yöneltme imkanına sahipsiniz. 

Tek bir soru hakkınız var, acaba hangi konuyu sormalısınız? 

Pek çok gazeteci, Putin gibi liderlere doğrudan soru yöneltme olanağını meslek yaşamında bir kez ya bulabiliyor ya da bulamıyor, o yüzden fırsatı iyi değerlendirmelisiniz.

Bir Türk gazeteci olarak hazır karşınızda Putin'i bulmuşken herhalde aklınıza ilk gelen soru Rusya'nın Türkiye'ye yapılan charter uçuşları yasaklaması olur. Öyle ya, Türk turizmine darbe vuran kararla önce 15 Nisan-1 Haziran tarihleri arasındaki uçuşlar durdurulmuş, sonra yasak 21 Haziran'a uzatılmıştı. Yasak kararının resmi gerekçesi Türkiye'deki koronavirüs vakaları ama gerçekten öyle mi, Putin'e mesela bunu sorabilirsiniz. 

Bir başka soru Ukrayna-Türkiye ilişkileri ve bu ülkeye SİHA satışıyla ilgili olabilir çünkü bu konu Rusya'yı öfkelendiriyor. 

Ayrıca buna bağlı olarak Türkiye'nin Kırım'ın Rusya tarafından ilhakını yasadışı görmesini yüksek sesle dile getirmesi ve iki başkent arasında gidip gelen sert açıklamalar var. Bu konuyu da Putin'e sormak için daha iyi bir fırsat olmaz herhalde.

Bitti mi? 

Hayır, başka önemli konular da var. 

Örneğin Türkiye'de bulunan Rus S-400 füzeleri uzmanlarının dönme meselesi bunlardan biri. Gönderildiler mi, yoksa önceden belirlenen takvim uyarınca çekiliyorlar mı? İşin aslı ne?

Rus Sputnik aşılarının Türkiye'de üretimi konusunda son durum ne, bu da önemli bir konu. 

Tabii, İdlib meselesi de sorulabilir hatta sorulmalı çünkü bu konu iki ülke arasında uzun süredir gerginlik kaynağı.

Ya da Rusya'yı yakından ilgilendiren Türk-Amerikan ilişkileri ve iki ülke liderinin 14 Haziran'da yapacağı görüşme.

Bunlar bir çırpıda akla gelen konular, hepsi de önemli.

Şimdi varsayımları bir kenara bırakalım ve gerçek hayatta olmuş ona bakalım... 

Rusya lideri Putin cuma günü St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu kapsamında dünyanın önde gelen haber ajansları yöneticileriyle videokonferans yöntemiyle bir araya geldi. 

Toplantıya katılanlar arasında Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Özhan da vardı. Görüşmenin moderatörü TASS Ajansı Genel Müdürü Sergey Mihaylov, soru öncesinde AA hakkında bilgi verirken ajansın 1920 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulduğunu belirtti.

Bakalım Özhan Putin'e ne sormuş... 

Uçuş yasağı mı, Ukrayna-Kırım meselesi mi, S-400'ler mi ya da İdlib mi? 

Hayır, hiçbiri değil. 

Soru, Rusya’nın Filistin ile İsrail arasındaki sorunun çözümüne nasıl bir katkı sağlayabileceğiyle ilgili. 

Yukarıdaki sıralanan iki ülkeyi ilgilendiren acil konular varken böyle "suya tirit" bir soru sormayı akıl edebilmek için insanın bir hayli “yaratıcı” olması gerekiyor!

Çok yazık...

Etiketler:  Rusya