Putin'e Erdoğan notu

Putin'e Erdoğan notu

5 Kasım 2020 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçen hafta yapılan telefon konuşmasının öncesinde ender rastlanan bir an kameralara yansıdı. 

Rusya devlet kanalı Rossiya-24'ün Kremlin özel muhabiri Pavel Zarubin'in sunduğu “Moskova-Kremlin-Putin” programında her hafta iktidar koridorların yaşanan olayların perde arkası ekrana getiriliyor. Zarubin ve ekibi, Putin'e Erdoğan'la görüşmesini hatırlatan bir notun iletilme anını görüntülemeyi başardı. 

Programda önce Putin'in Rusya'nın önde gelen kültür adamlarıyla yaptığı çevrimiçi toplantı ekrana geliyor. O sırada yaklaşan bir danışmanı Putin'e küçük bir kağıt uzatıyor. Sadece bir kaç saniye süren bu anı yakalayan Rus kameraman notta ne yazdığını da görüntülemeyi başarıyor. Nottaki, "Saat 19.00'da Erdoğan'la telefon görüşmesi.." yazısı ekrana yansıyor. Kağıdı alan Putin dikkatle okuyor ve onaylama anlamında başını sallıyor. (Aşağıdaki videoda 17'nci dakikadan sonra)

Gazeteci Zarubin, protokol gereği o sırada Putin'e Erdoğan'la telefon görüşmesinin saatinin hatırlatıldığını belirtti. 

Hatırlatma notunun iletilmesinin ardından, toplantının sonlarına doğru telefonun çalması üzerine Putin, katılımcılardan özür dileyerek ayrılmak zorunda olduğunu söyledi. Bunun üzerine makam odası boşaltılan Putin, Erdoğan'la telefonda görüştü. 

Zarubin iki liderin özellikle Karabağ sorununu ele aldığını söyledi. 

Çok olağanüstü durumlar dışında liderler arasındaki telefon görüşmelerinin organizasyonu önceden diplomatik kanallardan yapılıyor ve konuşma için iki tarafa da uygun bir gün ve saat belirleniyor.

 

Etiketler:  Rusya Diplomasi