Putin'e darbe iddiası

Putin'e darbe iddiası

6 Ocak 2021 Çarşamba  |   Günlük

Vladimir Putin yönetimine yakınlığıyla bilinen siyaset bilimci, gazeteci ve eski Duma milletvekili, Rus-Türk Toplumsal Forumu Genel Sekreteri Sergey Markov, ABD destekli muhalefetin eylül ayında Putin'i başkanlık koltuğundan indirmeye çalışacağını ileri sürdü. 

Radyo Eho Moskvı'nın yayınına katılan Markov, muhalefetin Duma seçimleri yoluyla Rusya'da "Kiev'de düzenlenen Maydan tipinde bir hareket" hazırlamak niyetinde olduğunu söyledi. 

Markov, Maydan hareketini organize edenlerin başında ABD'nin ve İngiltere'nin gizli servislerinin bulunduğunu ve servislerin çeşitli merkezler ve fonlar aracılığıyla Rusya'nın iç işlerine müdahale hazırlığında olduğunu iddia etti. 

Markov, Belarus örneğine işaret ederek tıpkı Lukaşenko gibi Putin'in çevresinin de ülkedeki istikrara gereğinden fazla güvendiğini, bunun da Batılı uzmanlarca bir zayıflık olarak algılanabileceğini söylüyor. 

Eho Moskvı sunucusunun "Peki Putin rejimi gerçekten düşünülenden daha mı zayıf?" sorusuna Markov, "Belarus'taki olaylara bakılırsa bu son derece makul bir varsayım" yanıtını verdi.  

Markov, rejimi zayıflatan sebepler arasında ilk sırada Birleşik Rusya Partisi ve Tüm Rusya Halk Cephesi gibi yapıların aşırı bürokratikleşerek "siyaseten komaya" girmesine işaret etti. 

Son olarak Markov, Aleksey Navalnıy'a düzenlenen zehir saldırısı nedeniyle temmuz-ağustos aylarında şahsen Putin'i hedef alan bazı yaptırımların konuşulmaya başlamasını beklediğini dile getirdi.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya