Putin'den Ukrayna resti

Putin'den Ukrayna resti

21 Şubat 2022 Pazartesi  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tek yanlı bir kararla Ukrayna'dan bağımsızlık ilan Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerinin tanıma kararı aldığını açıklayarak Moskova ile Batı arasındaki çekişmede çok kritik bir hamle yaptı.

Putin televizyonlardan canlı yayınlanan uzun konuşmasını tamamlamasından hemen sonra söz konusu cumhuriyetlerin tanınmasıyla ilgili kararnameyi imzaladı. Putin ayrıca, bu cumhuriyetlerle dostluk, iş birliği ve karşılıklı yardımla ilgili anlaşmaları da imzaladı.

Cumhuriyetlerin liderleri, bağımsızlık kararlarının tanınması ve karşılıklı dostluk anlaşmaları imzalanması için çağrıda bulunmuştu.

Konuşmasında ayrıca, NATO'nun 1997 öncesi sınırlarına dönmesi çağrısında bulunan ve İttifak'ı Moskova'ya şantaj yapmakla suçlayan Putin, "Amaçları Rusya'nın kalkınmasının önünü kesmek. Rusya egemenliğini koruyacak, kimseye boyun eğmeyecek" dedi

Tass Ajansına göre Putin, konuşmasından önce, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'la Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron’a Donetsk'le Lugansk'ın bağımsızlığını tanıyan kararnameyi imzalayacağını bildirdi.

Putin bu kararıyla hem Rusya'nın Ukrayna meselesinde ne kadar kararlı olduğunu göstermiş hem elini güçlendirmiş hem de hareket serbestisini artırmış oldu. Bundan sonraki aşamada Rusya şimdilik ayrılıkçı cumhuriyetlerin bağımsızlığını tanımakla yetinebileceği gibi ilhaka kadar uzanabilecek bir süreci de başlatabilir.

Ukrayna'nın doğusundaki Donbass bölgesinde bulunan Donetsk ve Lugansk 2014 yılında tek yanlı olarak Kiev'den bağımsızlık ilan etmişti. Ukrayna ordusu ile Rusya'nın el altından desteklediği ayrılıkçı cumhuriyetler arasındaki çatışmalarda 14 bin kişi ölmüş, 2014 ve 2015 yıllarında Belarus'un başkentinde imzalanan Minsk-1 ve Minsk-2 anlaşmalarıyla ateşkes sağlanmıştı. Bu anlaşmaların en önemli maddeleri arasında yer alan söz konusu bölgelere özerklik verilmesi ve seçimlerin düzenlenmesi kararları uygulanmadı. Son gerginlikte Moskova'nın talepleri arasında Minsk anlaşmalarının uygulanması da bulunuyor.

Önceki gelişmeler

Putin öğleden sonra yapılan ve televizyonlardan da yayınlanan Güvelik Konseyi toplantının başında ise, Donbass'daki iki cumhuriyetin tek yanlı bağımsızlık ilan kararıyla ilgili Rusya'nın tutumu konusunda, "Tek tek hepinizin görüşünüz alacağım, hiç birinizle daha önceden görüşmedim ve mutabık kalmadım. Bu çok önemli. Hepiniz görüşünüzü burada açıklayın" dedi.  

TürkRus.Com'un aktardığına göre Putin, "Donbass’taki gelişmeler gösteriyor ki Ukrayna’nın mevcut yönetimi, Minsk Anlaşmalarını yerine getirme niyetinde değil, bu konuda gerçek anlamda bir şey yapmayı planlamıyorlar. Buna karşın Rusya, durumun barışçıl yoldan çözülmesi adına gereken tüm çabayı ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı. 

Rusya lideri, "Rusya, Ukrayna’nın NATO’ya üye olması tehlikesiyle karşı karşıya kalırsa, ülkemize yönelik tehdit ciddi anlamda artacaktır" diye konuştu. 

"Ukrayna’nın ülkemize karşı, Rusya’ya karşı bir çatışma aracı olarak kullanılması, bizim için tabii ki çok büyük bir tehdit oluşturuyor. Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerinin bağımsızlığını tanıyıp tanımayacağımızı değerlendirmemiz gerekiyor" diyen Putin, ülkesinin Batı ülkelerinden talep ettiği resmi güvenlik garantilerine işaret ederek şöyle devam etti: "Tam olarak bu nedenle son aylar içinde, geçtiğimiz senenin sonunda, sonunda güvenlik önlemleri konusunda anlaşmak, ülkemizin barışçıl koşullarda sakin bir biçimde gelişimini sağlamak adına Washington ve 
NATO’daki başlıca partnerlerimiz ile çalışmaya başladık." 

Rusya lideri, "Bizim bir numaralı görevimiz bu. Ülkemizin önceliği çatışma değil, güvenliğimizin ve gelişmemiz için gereken koşulların sağlanması" dedi.

Toplantıda konuşan bütün Güvenlik Konseyi üyeleri, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunda tek yanlı kararla bağımsızlık ilan eden iki cumhuriyetin tanınmasına destek verdi.

İlgili haber: https://medyagunlugu.com/haber/8-maddede-rusya-ukrayna-gerginligi-51017

Etiketler:  Rusya