Putin'den Uğurlu'ya Puşkin Madalyası

Putin'den Uğurlu'ya Puşkin Madalyası

9 Haziran 2021 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke ilişkilerinin gelişmesine katkılarından dolayı Ankara Türk-Rus Dostluk Evi Başkanı Erol Uğurlu'ya Puşkin Madalyası verdi. Dedelerinin Rusya'dan gelerek Türkiye'ye yerleştiğini söyleyen Uğurlu, "100 yıldır bu ödülü bekliyorduk" dedi. 

Rus medyasında yer alan habere göre, Putin imzaladığı özel kararnameyle, "Rusya ve Türkiye kültürlerinin yakınlaşmasına ve karşılıklı olarak zenginleşmesine büyük katkılarından dolayı" Uğurlu'ya Puşkin Madalyası verilmesini kararlaştırdı.

Söz konusu madalya, Rus şair-yazar ve modern Rus edebiyatının kurucusu olarak kabul edilen Aleksandr Puşkin'in (6 Haziran 1799 - 10 Şubat 1837) adını taşıyor. Daha önce de  Prof. Dr. İlber Ortaylı, edebiyatçı Ataol Behramoğlu ve gazeteci Hakan Aksay'a da Puşkin Madalyası verilmişti. 

Puşkin Madalyası sanat, kültür, eğitim, beşeri bilimler ve edebiyat alanlarındaki katkılarından dolayı Rusya ve yabancı ülke vatandaşlarına veriliyor. 

2014 yılında kurulan Türk-Rus Dostluk Evi, Ankara’nın tarihi semtlerinden biri olan Altındağ’da yer alıyor. 1920’li yıllarda bu semtte Sovyet Rusya’sının ilk elçilik binası bulunuyordu. Ayrıca semtte St-Petersburg meydanı da açılmıştı. Rusya'nın Ankara Büyükelçilik görevlileri, Türk–Rus işbirliğinin gelişmesi için büyük emek harcayan Uğurlu’dan sık sık övgüyle söz ediyor.  
 

Puşkin Madalyası

 

"100 yıldır bekliyorduk"

Medya Günlüğü'ne konuşan Uğurlu, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Puşkin Madalyası ile ödüllendirilmek gurur verici. Ailece mutluyuz. 100 yıldır bu ödülü bekliyorduk. Neden 100 yıl? Yaklaşık 100 yıl önce dedelerimiz Rusya'nın kültür başkenti St. Petersburg kentinden gelerek Türkiye'ye yerleşti. 1917 Bolşevik Devriminin ardından" dedi. 

Dedelerinin Çarlık Rusya'sının soylu ailelerinden olduğunu anlatan Uğurlu, "Baba tarafım Çeçen, anne tarafım da Belarus. St. Petersburg kentinde yaşıyorlardı. Hayatımı Rus-Türk dostluğunun artırılmasına adadım. Aile olarak Puşkin Madalyası ile ödüllendirmekten mutluyuz. Ödülü almak için Moskova'ya gitmeyi planlıyorum" diye konuştu.

Etiketler:  Rusya