Putin'den 'Türkiye'de enflasyon' açıklaması

Putin'den 'Türkiye'de enflasyon' açıklaması

13 Haziran 2022 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'le ilgili haberleri doğruluğunu kontrol etmeden Batılı kaynaklardan alan, “hasta” olduğu dedikodularını sürekli manşete taşıyan Türk medyası, Türkiye ile ilgili önemli bir açıklamayı atlattı. 

Geçen hafta genç Rus iş adamları ile buluşan Putin (manşet fotoğrafı), Türkiye ile ticaret hacminin fazlasıyla arttığını, diğer yandan Türk ekonomisinde yüksek enflasyon ve benzeri sorunların bulunduğunu söyledi. 

Kremlin resmi web sitesinde yer alan açıklamaya göre, Putin, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'na katılacak genç girişimci, mühendis ve bilim insanları ile 9 Haziran'da Moskova'da bir araya geldi.  Putin, burada yaptığı konuşmada, Rusya'nın hiçbir zaman kapalı ekonomiye sahip olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını vurgularken Türkiye, Çin ve Hindistan başta olmak üzere bazı ülkelerle olan ticari ilişkilerin artmasını örnek gösterdi. Rusya lideri, "Sanırım, Çin ile zaten 140 milyar dolarlık bir hacmimiz var. Geçen yıl ticaretimiz yüzde 34 ve Hindistan ile yüzde 87 arttı" dedi.

Türk-Rus ticari ilişkilerini örnek veren Putin, "Türkiye ile ticaretin yılın ilk yarısında ne kadar arttığını biliyor musunuz? Yüzde 230, yani 2,3 kat. Nedeni belli ama yine de..." diye konuşurken ayrıntıya girmedi.

Türkiye'deki ekonomik sıkıntılara dikkat çeken Putin, "Onların da yüksek enflasyon ve benzeri sorunları var. Fakat, bu ülkenin gelişimi ve avantajları da var. Birlikte çalışırsak ve istersek, o zaman sadece artıları alırız. BRICS çerçevesinde de..." dedi.   

"Genel olarak, bu saydığım bölgelerde dünya nüfusunun üçte ikisi yaşıyor" diye devam eden Putin, "Asya'nın bu ülkelerindeki ekonomik büyüme oranları yaklaşık yüzde 5. ABD'de 1.7, avro bölgesinde ise son 10 yılda yüzde 1" diye konuştu.

Rusya liderinin Türkiye ile ilgili bu açıklamaları, Batılı ajanslar geçmediği için olsa gerek Türk medyasında yer almadı. İşin ilginç yanı, Putin'in aynı konuşmada 1. Petro'dan söz etmesi gazetelerde geniş şekilde yer buldu. 

Özellikle son yıllarda iyice içe kapanan, Moskova dahil hemen hemen bütün dış bürolarını kapatan Türk gazeteleri dış gelişmeleri yabancı ajanslardan ve AA'nın (Anadolu Ajansı) haberlerinden izliyor.
 

Etiketler:  Rusya