Putin'den Türkiye uyarısı

Putin'den Türkiye uyarısı

23 Aralık 2021 Perşembe  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yılın değerlendirmesi için gazetecilerin ve halkın karşısına çıktı. Pandemi döneminde vazgeçilen yüz yüze basın toplantısı formatına yeniden dönüldü. 

Putin'in açıklamalarından Sputnik'in derlediği başlıklar:

Putin, Rusya Merkez Bankası’nın para politikalarına ilişkin bir soru üzerine Türkiye’ye gönderme yaptı ve Merkez Bankası faiz oranını artırmazsa durumun Türkiye’dekine benzer bir hâl alabileceğini söyledi: “Merkez Bankası’nın nasıl çalışacağına karışmıyorum. Merkez Bankası’nı eleştirmek mümkün, fakat ben bunu yapmıyorum. İş dünyası ile iletişim içindeyim ve onların ne düşündüğünü de biliyorum. Ancak ben Merkez Bankası’nın çalışmasını olumlu değerlendiriyorum. Nitekim eğer Merkez Bankası para-kredi politikasını katılaştırırsa, o zaman Rusya’daki durum Türkiye’dekine benzer bir hâl alabilir.” 

Rusya ekonomisinde pandemi döneminde yüzde 3 oranında bir düşüş gördüklerini ama ekonominin kısa süre içinde toparlandığını söyleyen Putin, 2021 sonunda yüzde 4.5 oranında büyüme beklediklerini ekledi. 

Ülkesinin dış borcunun dünyadaki en düşük seviyeye inip yüzde 4’e gerilediğini, uluslararası rezervlerinin ise 595 milyar dolardan 625.5 milyar dolara yükseldiğini kaydeden Putin, “Tüm bunlar ekonomimizin istikrarlı olduğunun işaretidir” dedi. 

Koronavirüs pandemisinin ekonomi üstündeki etkilerine ilişkin soruya yanıt: 

"Ekonomimiz bir dizi güçlükle ve mecburi sınırlamalarla karşılaştı fakat G20 ülkeleri dahil, dünyanın pek çok gelişmiş ekonomisine kıyasla şoklara karşı çok daha hazırlıklı olduğunu gördük." 

Ukrayna hakkında: 

- Ukrayna’da (2014’te) gerçekleşen darbenin ardından Kırımlıları korumayı reddetmemiz imkansızdı. Ukrayna’da darbe olmadan önce Kırım’ın Rusya’ya bağlanacağı kimsenin aklına gelmezdi. 

- Bizim gördüğümüz şu ki Ukrayna hükümeti (ülkenin doğusundaki) Donbass’a karşı yeni bir askeri operasyonun hazırlıklarını yapıyor. Rusya’ya ise buna müdahale etmemesi çağrı yapıyorlar. Görünen o ki Ukrayna hükümetine yeni silah sistemleri tedarik edilirken bizim buna aldırış etmememiz, bakışlarımızı başka yöne çevirmemiz isteniyor, Ukrayna’da radikallerin nasıl davrandığına aldırış etmememiz isteniyor. Bunlara karşı tepkisiz kalamayız. 

- Oysa, bizim kendi güvenliğimizin geleceğini düşünmemiz gerekiyor. Sürekli olarak bir gözümüz Ukrayna’da neler olup bittiğindeyken, (Ukrayna hükümetinin) ne zaman işleri berbat edip yüzlerine gözlerine bulaştıracaklarını izleyerek nasıl yaşayabiliriz? 

Nato'nun yayılması hakkında:

Putin, NATO’nun, 90’lı yıllarda Rusya sınırları yakınlarına doğru genişlemeyeceğine dair söz vererek Rusya’yı aldattığını belirtti: 

“1990’lı yıllarda doğuya doğru bir inç dahi genişlemeyeceklerini söylediler. Ya ne oldu? Bizi aldattılar. Göz göre göre kandırdılar. NATO doğuya doğru tam beş genişleme dalgası gerçekleştirdi. Şimdi Romanya ve Polonya’ya kadar geldiler, buralara (saldırı amacıyla kullanılabilecek) kendi silah sistemlerini yerleştirdiler.”

Putin, 2001 yılından bu yana her yıl "büyük basın toplantısında" gazetecilerle buluşuyor. Bugüne kadar en kısa toplantı 1 saat 35 dakika ile 2001'de, en uzunu 4 saat 40 dakika ile 2008'de gerçekleşti.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya Ekonomi