Putin'den Osmanlı göndermesi

Putin'den Osmanlı göndermesi

22 Eylül 2022 Perşembe  |   MG Özel

Rusya-Ukrayna savaşındaki son gelişmeler nedeniyle Medya Günlüğü'nde 19 Haziran 2022 tarihinde çıkan Fuad Safarov imzalı yazıyı yeniden yayınlıyoruz:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Novorossiya" (Yeni Rusya) olarak adlandırılan Ukrayna'nın Karadeniz kıyısı dahil bazı bölgelerinin Rus-Osmanlı savaşlarının sonucu ortaya çıktığını söyledi.

Bu yıl 25'ncisi düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda (SPIEF) konuşan Putin, Ukrayna krizi bağlamında Rus-Osmanlı savaşlarına da değindi. Tarihi topraklarını geri aldıklarını belirten Putin, "Örneğin, bütün Karadeniz bölgesi üzerinde hak iddia etmiyoruz ama yine de bu bir gerçek. Nereden ortaya çıktı bu Novorossiya? Türk İmparatorluğu ile çeşitli savaşlar sonucunda çıktı. Ne Ukraynası? Bunun Ukrayna ile ne ilgisi var? Aslında hiçbir ilgisi yok" dedi.

Ukrayna'nın batı bölgelerinin de İkinci Dünya Savaşı'nın bir sonucu olarak miras kaldığını belirten Putin. dönemin Sovyet lideri Josef Stalin'in, Macaristan, Romanya ve Polonya'nın topraklarını Ukrayna'ya verdiğini söyledi.

Ukrayna'nın fiili olarak Rusya İmparatorluğu'na sadece 3 bölge ile katıldığını belirten Putin, "Bunlar Kiev ve Kiev bölgesi, Jitomir ve Çernigov, hepsi bu kadar. 1545 yılında falan. Daha sonra 1922'de Sovyetler Birliği'nin kurulmasının bir sonucu olarak elde edilen her şey, SSCB'nin oluşumu sırasında Vladimir İlyiç Lenin tarafından oraya hediye edildi" diye konuştu.

Rusya lideri, şubat ayında yaptığı konuşmada da 18. yüzyılda Karadeniz kıyılarının Türkiye ve Osmanlı'yla mücadele alanı olarak kullanıldığını söylemişti. Putin, "Karadeniz kıyısını Türklerden biz koruduk. Şimdi bu ismi yok etmek istiyorlar. Ünlü komutanların çalışmalarını yok etmek istiyorlar. Karadeniz'e erişimimizi yok etmek istiyorlar. Geçmişte zaten oluşturulan bir yapı vardı" demişti. 

Etiketler:  Rusya