Putin'den Erdoğan'a 'müthiş teklif'

Putin'den Erdoğan'a 'müthiş teklif'

4 Ekim 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Orta Doğu Enstitüsü Başkanı Yevgeniy Satanovski, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Soçi'de geçen hafta yapılan görüşmeyi, ünlü "Baba" filminin repliğini örnek vererek özetledi.

Rus devlet kanalı TV Tsentr'de yayınlanan"Pravo Znat" (Bilme Hakkı) programına konuk olan Satanovski (fotoğrafta sağda), zirvenin ardından Erdoğan'ın ilk kez bir süre hiç açıklama yapmadığını belirterek, "Böyle bir şeyi ilk defa görüyorum. Bu durum bana Amerikan yazar Mario Puzo'nun muhteşem romanını hatırlatıyor: Vladimir Vladimiroviç (Putin), Recep Tayyipoviç'e reddedemeyeceği bir teklif sundu. Galiba Erdoğan bu teklifi reddedemedi ve hazmetmesi de uzun sürdü" dedi. Rus uzman teklifin içeriğine değinmedi ancak konuşmasının devamında İdlib'den söz etmesi nedeniyle kastettiği konunun Suriye ile ilgili olduğu düşünülüyor. ("Baba" filminde "Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım" sözü Vito Corloene'nin ünlü repliklerinden biriydi.) Putin'le Erdoğan arasında bir buçuk yıllık aradan sonra yapılan ilk görüşmenin gündeminde Suriye önemli yer tutmuştu.

Soçi görüşmeleri sırasında İdlip'teki Türk askerlerinin çekilmeye başladığını iddia eden Satanovski, Rus-Türk ilişkileri için "tuhaf" benzetmesini yaptı. Türk-Rus ilişkilerinin geleceği konusunda herhangi bir analiz yapılmasının doğru olmadığını söyleyen Rus uzman, "Şimdilik nükleer santral projesi, S-400 füze sistemi gibi konularla ilgili sözler duyuyoruz ki bunlar ABD'yi sevindirmeyen gelişmeler. Ayrıca, Rus doğal gazı Ukrayna'yı by-pass ederek Türk Akımı üzerinden Macaristan'a sevk ediliyor. Bu da bir gerçek. Türk Akımı'nın çalışması ve diğer Doğu Avrupa ülkelerine yönelik doğal gaz sevkiyatına başlaması durumu da gerçek. Peki ama sonra ne olacak? Bunu yaşayıp göreceğiz" yorumunda bulundu. 

Erdoğan ve Putin arasındaki şahsi ilişkilere de değinen Rus uzman, Amerika'yı kastederek bazı güçlerin Rusya ve Türkiye'yi parçalamak gibi hedefleri bulunduğunu savunarak, "Dolayısıyla Erdoğan'la Putin'in bir numaralı düşmanı dünya hegemonyası" dedi. 

Programın sunucusu Dmitri Kulikov, yayının bitiminde Türk-Rus ilişkilerine tarihi çerçeveden bakılması gerektiğini ileri sürdü ve iki ülke arasındaki savaşların neredeyse tamamını Rusya İmparatorluğu'nun kazandığını hatırlattı. Bu sözler üzerine Rus uzman Satanovski'nin esprili, "Sence İstanbul'u alır mıyız" sorusuna sunucu Kulikov gülerek "Bilmiyorum" yanıtını verdi. 
 

Etiketler:  Rusya Diplomasi