Putin'den Batı'ya 'eş cinsel' göndermesi

Putin'den Batı'ya 'eş cinsel' göndermesi

15 Ekim 2021 Cuma  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendisine sürekli olarak Rusya'yı suçlayıcı sorular yönelten ABD'li gazeteciye Rusçada “eş cinsel” anlamına da gelen "goluboy" (mavi) sözcüğüyle kelime oyunu yaparak imalı bir karşılık verdi. 

Moskova'da düzenlenen Rusya Enerji Haftası Forumu'nda konuşan Putin, Avrupa'da yaşanan gaz kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu. Forumun moderatörlüğünü yapan CNBC muhabiri Headley Gamble'ın, “Size doğrudan sormak istiyorum: Rusya enerjiyi silah olarak mı kullanıyor” diye sorması üzerine Putin, "Soğuk Savaş'ın en zor dönemlerinde bile Rusya düzenli olarak, sürekli olarak, sözleşmeden doğan yükümlülüklerini tam olarak yerine getirerek Avrupa'ya hep gaz tedarik etti" yanıtını verdi. 

Batılı ülkelerden farklı olarak Rusya'nın üzerine aldığı yükümlülükleri yerine getirdiğini ve gerektiği zaman karşı tarafın isteği üzerine gaz sevkiyatını artırdığını söyleyen Putin, Moskova'nın gaz fiyatlarını kasıtlı yükselttiği yönündeki suçlamaların saçma, temelsiz ve siyasi amaçlı olduğunu bildirdi.

Gamble ise, "... Ama Avrupa'da gaz fiyatları bu yıl birkaç hafta içinde yüzde 600 arttı ve dünya fiyatları fırladı. Siz bu enerjiyi gaz boru hatlarıyla sağlamazken Avrupa'yı güvenilir bir gaz ortağı olduğunuzu nasıl inandırabilirsiniz" diyerek üsteledi. 

Bunun üzerine Putin salona dönerek, "Güzel bir kadın, sempatik de. Ama ona bir şey söylüyorum, o hemen bana bambaşka bir şey anlatıyor. Sanki ne dediğimi dinlemiyor. Bakın şimdi size bir kez daha anlatıyorum. Az önce Avrupa'ya boru hatlarıyla gaz tedarik etmediğimizi söylediniz. Sizi yanıltıyorlar. Saygıdeğer meslektaşım sizi ve bu tür kaynaklardan bilgi alan herkesi yanıltıyorlar. Avrupa'ya sevkiyatımızı artırıyoruz, azaltmıyoruz, arzı artırıyoruz" derken son kelimeyi biraz da sinirli şekilde üstüne basa basa heceleyerek söyledi. 

Rusya lideri konuşmasına şöyle devam etti: 

"Ortaklarımızın bizden istediği kadar gazı artırıyoruz. Tek bir talebi bile reddetmiyoruz. Üstelik Türkiye güzergahına yönelik artırıyoruz. "Mavi Akım" (Rusçası Goluboy Potok), bunu kelimenin olumlu anlamıyla söylüyorum (gülümsüyor), üzerinden artırıyoruz. Türk Akımı'ndan Balkanlar'a bu sevkiyatı artırıyoruz...Kimse bir şey dinlemek veya duymak istemiyor. Herkes sadece Rusya'yı suçlamaya kararlı."  

Putin'in Rusçada “mavi” dışında "eş cinsel" anlamı da bulunan “goluboy” sözcüğüyle kelime oyunu yaparak Gamble üzerinden Batı'ya imalı bir mesaj vermesi salonda gülüşmelere neden oldu. Kelime oyununun üstü örtülü anlamı ise, Putin'in Batı'da eş cinsel hareketlerin yayılmasına gönderme yapmak istemesi. Avrupa ülkelerindeki eş cinsel hareketler ve evlilikler Rusya'da sık sık tartışma konusu oluyor ve aile değerlerini zayıflattığı gerekçesiyle sert şekilde eleştiriliyor.

Putin'in açıklamalarını devlet Rossiya-1 kanalının "60 Minut" programında yorumlayan Rus parlamenter Pyotr Tolstoy, "Avrupa soğuktan donmadığı sürece anlamaz. Bir de Almanya'da Yeşiller Partisi var ki programında eş cinsel evliliğe izin verilmesi ve termik enerjinin terk edilmesi gibi maddeler de bulunuyor" dedi.

Başkanlık sorusu

Gamble Rusya liderine ayrıca, "Gerçekten 84 yaşına kadar başkan kalmak istiyor musunuz" sorusunu yöneltti. Putin'in yanıtı, "Hayır. Bu tür soruları cevaplamamayı tercih ediyorum. Seçimlere daha çok zaman var. Bu konuyla ilgili konuşmak durumu istikrarsızlaştırır" oldu.

Etiketler:  Rusya