'Putin Zelenski ile Türkiye'de görüşmez'

'Putin Zelenski ile Türkiye'de görüşmez'

21 Ocak 2022 Cuma  |   Günlük

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ve Ukrayna liderleri Putin ve Zelenski'ye yaptığı Türkiye'de görüşme çağrısı Rus basınında yankı bulmaya devam ediyor. Kremlin yönetimine yakın Komsomolskaya Pravda gazetesinin görüşlerine başvurduğu Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Direktörü Sergey Markov 5 sebepten ötürü bu çağrının karşılık bulmayacağı kanısında. 

1. Putin Zelenski ile görüşmeyi reddedecektir çünkü Rusya'nın Zelenski'nin ülkesiyle yaşadığı bir ihtilaf yok. Rusya'nın ihtilafı Zelenski'yi ve ülkesini kontrol eden ABD'yle. 

2. Putin Zelenski ile Donbass konusunu konuşmayacaktır çünkü Rusya Devlet Başkanı daha önce defalarca Zelenski'nin muhatabının Donbass yönetimi olduğunu söylemişti. Zelenski ise bu konuyu Putin'le görüşerek, Rusya'yı saldırgan taraf gibi göstermek istiyor. 

3. Putin Kırım'ın statüsünü tartışmayacaktır çünkü Rusya'ya göre bu halkın iradesiyle çözülmüş bir mesele. 

4. Putin Zelenski ile Minsk anlaşmasının yerine getirilmesi kaynaklı sorunları görüşmeyecektir çünkü öncelikle Zelenski'nin bu anlaşmadan doğan sorumluluklarını yerine getirmesi gerekmektedir. 

5. Buna karşın Putin iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin yeniden canlandırılması ve ulaşım engellerinin kaldırılması konularını görüşmeyi kabul edecektir. Ancak siyaset bilimciye göre Ukrayna yönetimi Zelenski'nin masaya oturmasına izin vermeyecektir. 

Markov, Erdoğan'ın Ukrayna ile iş yapmak ve ticareti geliştirmek istediğini, bu nedenle arabulucu rolüne soyunduğu görüşünde. Markov'a göre Ukrayna toprağı Avrupa Birliği'ne ihracat yapan Türk tarım şirketleri için biçilmiş kaftan.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya