Putin Twitter'da kimi takip ediyor?

Putin Twitter'da kimi takip ediyor?

22 Nisan 2022 Cuma  |   Günlük

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat'ta başlayan savaş sadece sahada değil enformasyon alanının bütün cephelerinde de sürüyor. 

Ancak Batı'nın yaptırımlarının yanı sıra enformasyon ablukası altında bulunan Rusya çeşitli engellemelerle karşılaşıyor. Örneğin Twitter Rusya hükümetine ait 300 hesaba kısıtlama uyguluyor. Böylece, zaten Batı kamuoyunun önemli bölümünün desteğini alan Ukrayna enformasyon savaşında önde gidiyor. 

Sosyal medyadan, hatta genel olarak internetten uzak durduğu bilinen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in biri Rusça, diğeri İngilizce iki Twitter hesabı var. Yaklaşık dokuz milyon Twitter kullanıcısının bulunduğu Rusya'da Putin'in Rusça hesabını 3.6, İngilizce hesabı ise 1.7 milyon kişi takip ediyor. "Rusya Devlet Başkanı" kullanıcı adlı hesabı kısıtlanan Putin'in Rusça ve İngilizce sayfalarındaki son paylaşım 15 Mart tarihine ait. Paylaşımlar danışmanları tarafından yapılıyor.

Rusça hesabından çoğu Rus kuruluşu ve yetkilisi 33 hesabı takip eden Putin eski ABD Başkanı Barack Obama, eski Kanada Başbakanı Stephen Harper'la Arjantin Başkan Yardımcısı Cristina Fernández de Kirchner'e ayrıcalık yapmış. Ancak Putin'in takip ettiği herhalde en ilginç isim ise, ünlü sinema oyuncusu, eski California Valisi Arnold Schwarzenegger. Harper'la  Schwarzenegger, savaşın başlamasından sonra Putin'i eleştiren açıklamalar yapmıştı.

Putin'in İngilizce hesabından takip ettiği 22 kişi arasında ise İngiltere Başbakanlık Twitter hesabı ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de var. Rusya lideri, Obama, Harper, Kirchner'le Schwarzenegger'i İngilizce hesabından da izliyor. ABD Başkanı Joe Biden'ı takip etmeyen Putin buna karşılık Obama ve Donald Trump dönemlerinin arşivleri bulunan Beyaz Saray hesaplarını takip ediyor. Rusya liderinin takip ettikleri listesinde dünyanın en zengin kişisi Elon Musk da var.

Twitter'i yoğun bir şekilde kullanan, kimi zaman aynı gün içinde bazıları görüntülü birkaç paylaşımda bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski'nin takipçi sayısı ise hayli yüksek, altı milyon civarında. Twitter'da takip ettiği hesap sayısı ise “sıfır” olan yani kimseyi takip etmeyen Zelenski bazı paylaşımlarını Ukraynaca, bazıları ise İngilizce yapıyor.

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/putin-neden-cep-telefonu-kullanmiyor-44455

Etiketler:  Rusya