Putin ‘sıkılıyor’

Putin ‘sıkılıyor’

18 Mayıs 2020 Pazartesi  |   Günlük

Koronavirüs salgınının en ağır vurduğu ülkelerin arasında yer alan Rusya’da, Devlet Başkanı Vladimir Putin son zamanlarda alışılmışın dışında bir görüntü çizmeye başladı

Moscow Times gazetesinde Evan Gerşkoviç imzasıyla yayımlanan yorumda, Putin’in ülkedeki kısıtlamaların aşamalı olarak kaldırılacağını açıklamasından sonra vaka sayısında büyük artış yaşandığı, hatta sözcüsü Dmitriy Peskov’un da koronaya yakalandığı belirtildi. Siyaset bilimci Tatyana Stanovaya bu durumu, “Putin gerçekle bağını kaybetti. Nasıl bir ülkede yaşadığını anlamıyor görünüyor” diye yorumladı.  

Rusya lideri mart ayı sonlarında korunaklı giysiyle Moskova’daki bir hastaneyi ziyaret etmesinden sonra “güçlü lider” imajından uzaklaşmaya başladı. Bakanlar kurulu ve yerel yetkililerle yapılan video konferanslarda Putin sıkılmış görünüyor, koltuğunda kaykılıyor ve kalemiyle oynuyor. Stanovaya, “Salgının Rusya’daki gerçek boyutunu tam kavrayamamış gibi davranıyor. Politikacıdan, halka değil tarihe sorumlu bir misyonere döndü. Jeopolitik oyunlar ona daha ilginç geliyor, karantinada sıkılıyor” dedi. 

“Yeni Putin”in dikkat çeken bir özelliği de, salgın koşullarında tek karar verici konumundan çıkarak alt seviyedeki yetkililere daha fazla sorumluluk yüklemesi. Bu da aslında, Putin’in yıllardır yapmaya çalıştığı iktidarı tek elde toplama taktiğiyle çelişiyor. 

Siyaset bilimci Aleksandr Kınyev, bunun nedenini Putin’in salgın ve ekonomik sıkıntı koşullarında tepkinin kendisinde toplanmasını engelleme çabası olarak yorumladı. Kınyev, “Ama bu sefer de maço imajını kaybetmeye başladı. Artık eskisi gibi güçlü görünmüyor. Bunca yıldır kabadayı tarzı karizmasıydı. Gücüne, ondan hoşlanmayanlar bile saygı duyardı. Şimdi yaşlı ve hasta bir kurda benzemeye başladı” dedi. 

Geçen hafta halk arasındaki desteği rekor bir düzeye, yüzde 59’a kadar inen Putin’in önünde zorlu bir mesele daha var: Salgın nedeniyle nisan ayında yapılamayan referandumun yeni tarihini belirlemek. Bu oylama, Putin’e 2036 yılına kadar iktidarda kalmasının yolunu açacağı için son derece önemli. Kommersant gazetesi yeni referandum tarihi olarak 24 Haziran’ın konuşulduğunu yazdı.