Putin selefinin mezarında

Putin selefinin mezarında

9 Şubat 2021 Salı  |   Günlük

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bundan 21 yıl önce iktidarı devraldığı eski lider Boris Yeltsin'in mezarını ziyaret etti.

Rus devlet televizyonu Rossiya-1, Putin'in, Yeltsin'in doğumunun 90. yıldönümü nedeniyle Novodeviçye'de bulunan mezarı ziyaretini ekrana getirdi. 2007 yılında hayatını kaybeden Yeltsin'in mezarı şair Nâzım Hikmet'in anıt mezarının tam karşısında yer alıyor. 

Yeltsin'in mezarına çiçekler bırakarak saygı duruşunda bulunan Putin daha sonra Hikmet'in mezarına çok yakın alanda gazetecilere kısa bir açıklama yaptı. Putin, Rusya tarihinin en zor dönemlerinden biri sayılan 1990'lı yıllarda Yeltsin'in ülkeye liderlik yaptığını belirtti ve  "Ülkenin yükünü omuzlamaktan kaçınmadı" dedi.  

Putin daha sonra Rusya eski başbakanlarından Yevgeni Primakov'la ve ünlü sanatçı Vasili Lanovoy'un mezarlarını da ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu.

Demokratik Rusya'nın ilk devlet başkanı olan Yeltsin, 31 Aralık 1999 tarihinde, yılbaşına saatler kala sürpriz bir kararla istifa etmiş, o dönemde başbakanlık koltuğunda oturan Putin, vekaleten devlet başkanlığını üstlenmiş, 2000 yılı mart ayında yapılan başkanlık seçimlerini kazanarak bugüne kadar süren iktidarına resmen başlamıştı.