Putin Paşinyan'ın yüzüne telefonu kapadı mı?

Putin Paşinyan'ın yüzüne telefonu kapadı mı?

5 Ekim 2020 Pazartesi  |   MG Özel

Twitter'da yayılan bir iddiaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın yüzüne telefonu kapadı. 

Putin'in başkanlık ettiği hükümet toplantısı sırasında Paşinyan'ın aradığı, Putin'in ise, "Sizi sonra arayacağım. Şu anda meşgulüm" diyerek Ermenistan Başbakanı'nın yüzüne telefonu kapadığı iddia ediliyor. 

44 saniyelik görüntü, Rossiya 1 kanalına ait. 

Bu, kanalda yayınlanan 28 dakikalık haber programından alınmış bir kesit. 

Söz konusu programın tamamında, online toplantı sırasında Putin'i Paşinyan, Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, Belarus Devlet Başkanı Aleksanr Lukaşenko'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda yabancı liderin aradığı belirtiliyor. (Kremlin, Putin'le Paşiyan arasında pazartesi günü telefon görüşmesi yapıldığını açıkladı)

Yine programda, “Bazı görüşmeler şöyle sonuçlandı...” denilerek Putin'in, “Ben arayacağım, şu anda meşgulüm” dediği görüntü ekrana getiriliyor ancak bu sözleri kime ya da kimlere söylediğine değinilmiyor.

Yani bu görüntülere bakarak Putin'in “Ben arayacağım, şu anda meşgulüm” dediği kişinin Paşinyan olduğunu söylemek zorlama ve gerçeğe uzak bir yoruma benziyor. 

Ayrıca, liderler arasındaki görüşmeler çok olağanüstü durumlar dışında planlı yapıyor ve iki taraf için uygun zamanın belirlenmesi amacıyla önceden bilgilendirme yapılıyor.

Diğer yandan, diplomat kökenli olmasa da, 20 yıldır başkanlık koltuğunda oturan ve diplomasi kurallarını artık iyi bilen Putin'in, herhangi bir yabancı lidere “Ben arayacağım, şu anda meşgulüm” demesi çok zayıf bir olasılık görünüyor. 

Kısacası, Sabah'tan Cumhuriyet'e, a Haber'den Ulusal Kanal'a, Tele1'den Hürriyet'e medya araştırmadan Twitter kaynaklı "olmayan bir haber"e atladı.

Konuyla ilgili Rus kanalının görüntüleri (Rusça) için tıklayın

Etiketler:  Rusya