Putin Özkök'ü gerçekten 'fırçaladı' mı?

Putin Özkök'ü gerçekten 'fırçaladı' mı?

1 Mart 2022 Salı  |   Köşe Yazıları

Cenk Başlamış

20 yılı genel yayın yönetmeni olmak üzere 35 yıl aralıksız çalıştığı Hürriyet'in kasım ayında yollarını ayırdığı Ertuğrul Özkök, eşinin adına gönderme yapan "Tansu'ya Mektuplar" başlığı altında yazılarını sürdürüyor. Yazılarını "newsletter" olarak geniş bir gruba gönderen Özkök, son yazısında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le daha önce Soçi'de yaptıkları görüşmeden bir diyalogu paylaştı.  

T24'ün aktardığına göre, Özkök'ün "Tansu'ya Mektuplar" dizisinde "O gün Putin'den yediğim fırçayı şimdi anlıyorum" başlıklı yazısı şöyle:  

Gördüğünüz bu fotoğraf Soçi’de çekildi. 

Tam bu fotoğrafın çekildiği an Rusya Devlet Başkanı Putin kelimenin tam anlamıyla bana fırça çekiyordu. 

Soçi’de Putin’le mülakat yapmak için bulunuyorduk. 

Tabii konu Türkiye- Rusya ilişkileriydi. Putin bizleri şaşırtacak bir samimiyetle konuşuyordu. Hatta ceketleri çıkarmış, gömleklerle sohbet ediyorduk. 

Biraz da o havanın verdiği cesaretle Putin’e şu hınzır soruyu sordum: “Şu Katerina, Baltacı Mehmet meselesi nedir…” 

Ben şakayla sormuştum ama meğer büyük bir gaf yapmışım. 

Sinirlenerek bana “Baltacı ile yattığı dedikodusu siz Türklerin uydurması... Sadece Katerina sizin paşayı rüşvetle satın aldı” anlamına gelen bir söz söyledi. 

İleriki yıllarda bu görüşünü daha da açık ifadelerle dile getirdi. 

Belli ki Putin'in fena damarına basmışım.

Belliydi ki, Rusya tarihine ait bu söylenti onun milliyetçi damarına basıyor, sandığımızdan çok sinirlendiriyormuş. 

Bu olayı 2010 yılından önce yaşadık. 

Ve ben, aslında o tepkinin Putin’in ilerideki karakteri hakkında çok ciddi bir ipucu verdiğini tam anlayamamıştım.

***

Özkök değinmemiş ama önce söz konusu görüşmeyle ilgili biraz bilgi: 

Karadeniz kıyısındaki başkanlık  konutu Boçarov Ruçey’deki görüşme, Putin’in 2004 yılı eylül ayı için planlanan Türkiye ziyareti nedeniyle ağustos ayında yapıldı. Görüşmeye Özkök dışında katılanlar: 32. Gün’den Mehmet Ali Birand, Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Y. Yılmaz, Sabah Genel Yayın Yönetmeni Ergun Babahan, Hürriyet Moskova Temsilcisi Nerdun Hacıoğlu ve Millliyet Moskova Temsilcisi olarak ben.

Görüşmenin bant kaydına göre Özkök'ün Katerina ile ilgili soruya Putin'in verdiği yanıt şöyle*: 

"Bizde ise bu olay başka türlü biliniyor. Rus ordusu kuşatma altındayken, Katerina kuşatmayı yönetene rüşvet vermiş. Tüm kadınların takılarını zorla toplatmış, kendi mücevherleriyle birlikte paşaya rüşvet olarak vermiş. Böylece Türk kuvvetleri Rus askerlerini savaşmadan serbest bırakmış. Bu olaydan sonra Petro, özel olarak kadın nişanı çıkartmış. Adını da ‘Kutsal Katerina’ koymuş. Petro Moskova’ya döndüğünde ilk eşini manastıra sürgüne gönderip, Katerina’yı kendisine eş olarak aldı. Ülkeler arası savaşları konuşurken güzel bir örnek aklıma geldi. Almanya ve Fransa asırlar boyu birbirlerinin insanlarını kırıp döktü. Şimdi ise çok yakın bir ilişki içerisinde, birbirlerinin yararına çalışmaktalar. Bizim aramızda ise Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü var. Bu çerçevede yapabileceğimiz çok iş var. " 

Gelelim Putin’in Özkök’ü bu soru nedeniyle fırçalayıp fırçalamadığına... 

Aradan 20 yıla yakın süre geçtiği için hafızam oyun oynayabilir ama ben Putin’in bu soruyu yanıtlarken hiç de kızgın olmadığını hatta gülümsediğini hatırlıyorum yani bir “fırçalama” söz konusu değildi. Zaten Türk gazetecilerin büyük olasılıkla bu konuda bir soru soracağını tahmin ediyordu ve cevabı aslında hazırdı.

Her şeye rağmen aradan uzun zaman geçtiği için yanlış hatırlıyor olabilirim diye rahmetli Birand'ın 2 Eylül 2004 tarihli köşe yazısına baktım. Birand Putin'in Baltacı konusunda ne dediğini şöyle aktarmış:

"Özkök, bizim tarih kitaplarında, romanlarda sözü edilen bir konuda Rus liderinin tepkisini almak istemişti. Seks yüzünden (!) tarihin gidişinin değiştiğini esprili şekilde sormuştu. Ben, ciddiyetiyle tanınan Putin’in nezaket çerçevesinde soruyu anlamamazlıktan geleceğini sanmıştım. Çok yanılmışım. Gülerek 'Ancak bizde bu olayın farklı bir versiyonu vardır' diye, başladı anlatmaya."

Yani ortada bir "fırça" yoktu, belli ki Özkök'ün hafızasında yanlış yer etmiş.

*Vladimir Vladimiroviç Putin: Rusya'yı Ayağa Kaldıran Lider, Cenk Başlamış-Okay Deprem sayfa 231, Doğan Kitap, 2018 İstanbul.

İlgili yazı: https://medyagunlugu.com/haber/yakin-arkadasimiz-putinin-yazliginda-51090

Etiketler:  Rusya