Putin neden cep telefonu kullanmıyor?

Putin neden cep telefonu kullanmıyor?

14 Ocak 2021 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Beyaz Saray'da son günlerini yaşayan ABD Başkanı Donald Trump'ın herhalde en önemli özelliği-ortalığı karıştıran açıklamalar yapmak dışında tabii-Twitter'ı en çok kullanan lider olması.

Sosyal medyanın yaygınlaştığını ve etkinleştiğini gören politikacılar bu mecraya kayıtsız kalamadı. Günümüzde özellikle Avrupalı liderler kimi açıklamalarını Facebook ve Twitter üzerinden yaparak kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşabiliyor. 

Ama bunun belki de tek istisnası var: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin. Gerçi Twitter'da onun adına üç buçuk milyona yakın takipçili @PutinRF hesabı var ama buradaki paylaşımlar Kremlin Basın Merkezi tarafından yapılıyor.

Rusya lideri bir süre önce öğrencilerle sohbet ederken bu konuya değindi ve "Sosyal medyada benim adımı taşıyan yaklaşık beş bin sayfa var. Fakat bu sayfaların benimle hiçbir ilişkisi yok. Bildiğiniz gibi, ben çalışma hayatıma dış istihbarat kurumlarında başladım. O zamanlar gerektiğinde takma adlar kullanıyordum. Ancak artık takma ad kullanmama gerek yok..."dedi.

Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin'in neden sosyal medyayı kullanmadığı sorusunu, "Buna ihtiyaç yok. Çünkü Putin kendi bakış açısını halka ulaştırılmasında hiçbir sorun yaşamıyor" diye yanıtlıyor.

Putin'in zaman zaman internet kullandığını söyleyen Peskov, "Haberleri veya kendisiyle ilgili yazıları okumak için interneti kullanıyor. Montajlı fotoğrafları (kendi fotoğrafları dahil) kendisine gösterdiğimiz zaman bazen gülüyor ama bazen de komik bulmadığı için hiç gülmüyor" diyor.

Putin'in sosyal medyaya uzak durmasının ve genel olarak internetten fazla hoşlanmamasının nedeni büyük olasılıkla, kendisinin de açıkladığı gibi, internetin bir CIA projesi olduğunu düşünmesi.

Fakat asıl şaşırtıcı olan Putin'in cep telefonu da kullanmaması ve "eski usul" sabit hattı tercih etmesi.

Peskov bu konuda, "Putin 08.00'de bakanlara telefon açarak işe başlar. Kendisine ait bir cep telefonu yok. Putin SMS'lerle uğraşamaz. Günümüzde politikacıların cep telefonuyla konuşması teşhircilik gibi bir şey. Putin başka iletişim araçlarını tercih ediyor" diyor. 

Rusya lideri, artık herkesin akıllı telefonu bulunduğunu söyleyen Kurçatovsk Enstitüsü Müdürü Mihail Kovalçuk'u, "Herkesin akıllı telefonu olduğunu söylediniz, fakat benim yok!" sözleriyle "haşlamıştı."

Time dergisine göre, Amerikan istihbaratının Putin'in telefonlarını dinleyememesinin çok basit bir nedeni var: Çünkü zaten telefon kullanmıyor! 

Bu nedenle, Putin'in cep telefonuyla konuşurken çekilmiş çok az sayıda fotoğrafı bulunuyor.

Not: Bu yazı Medya Günlüğü'nde daha önce yayınlanmıştır.

Etiketler:  Rusya