Putin ne yer ne içer?

Putin ne yer ne içer?

1 Nisan 2022 Cuma  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sağlıklı yaşam konusunda hassasiyeti ile biliniyor. İçkisi, sigarası ve bilinen hiçbir kötü alışkanlığı yok. Peki 68 yaşındaki Putin, her gün düzenli yüzmek ve salonda egzersiz yapmak dışında, formunu nasıl koruyor? Ne yiyor, ne içiyor? Herkesin merak ettiği bu sorunun cevaplarını Rossiyskaya Gazeta derledi:

2012'de başkanla kahvaltı eden gazetecilerin aktardığına göre, Putin kahvaltıda meşhur "kaşa" yani yulaf lapası ile ballı çökelek (tvorog) ve çiğ bıldırcın yumurtası yiyor. 

Putin bir röportajında da "Yemek için fazla zamanım yok. Sebzeleri seviyorum. Sabahları kaşa, tvorog ve bal. Balıkla et arasında seçim yapmam gerekirse balığı seçiyorum. Koyun etini de severim" demişti.

Devlet Başkanı zaman zaman dondurma yese de tatlıdan pek hoşlanmıyor.

Putin yurt dışı gezilerinde ise yerel tatları denemekten zevk alıyor:

"Bir yere gitmişsem, oranın mutfağını denemekten memnuniyet duyarım. Yeşil çayı çok severim. Genellikle akşam yemeği yemem. Zamanım olmuyor. Öğlenleri varsa meyve yemeye, meyve yoksa kefir içmeye gayret ederim."

Peki Başkan ne içiyor?

2010 yılında Kremlin'in aşçısı Anatoliy Galkin Putin'in şarap ya da bira tercih ettiğini söylemişti. Limon suyu ve nane ilave edilmiş buzlu şampanya başkanın sevdiği kokteyllerden. Putin'in sıra dışı isteklerde bulunan bir lider olmadığını söyleyen Galkin'e göre, yemeğin "anlaşılır ve kaliteli olması" Putin için yeterli.

Not: TürkRus.Com'dan alıntılanan bu haber Medya Günlüğü'nde daha önce yayınlanmıştır.

Etiketler:  Rusya