Putin mi Rusya mı?

Putin mi Rusya mı?

2 Mart 2022 Çarşamba  |   Serbest Kürsü

Analizör

Başlıktaki soruyu şu şekilde de sorabiliriz; Putin Rusya mı? 

Neredeyse tüm dünya şu son altı günde Rusya’ya karşı caydırıcı kısıtlamalar uygulamak için birbiriyle yarışır hale geldi. İşin ilginç tarafı Putin’in Rusya'sı da sanki tüm bunları bekliyormuş ve hatta hoşuna gidiyormuş gibi gayet sakin izliyor.  

O halde bunun bir açıklaması olmalı.  

Benim aklıma gelen ve gittikçe de ağırlık kazanan tez şu; 

Avrupa’nın neredeyse tamamı ve dünya üzerindeki birçok ülke Rusya ve Ruslardan haz etmiyor. Sebebi ise bizzat Rusların kendisi. Gittikleri yerlerde hadsiz ve şovenist olduklarını, o ülkelerin kültürlerini önemsemediklerini, "biz Rus’uz" psikolojisiyle zaman zaman itici tavırları içine girdiklerini öne sürenler var. İyi kötü tek rahat hareket edebildikleri ülke olan Türkiye’de bile Ruslara karşı bir “sinir olma” durumu var. Peki Ruslar bunu önemsiyor mu? Hayır. Onlar bildiğini okuyor. Çocukluktan beri aldıkları eğitim, ülkedeki ağır milliyetçi ajitasyon onları bu hale getirmiş. Bir Rus’un asimile olması mümkün değil.  

Bu ruh hali Putin’in şahsında ülke politikasında da görülüyor. Verdiği röportajlarda açık ve seçik diyor ki, Rusya için sınır yoktur! Rusya’sız bir dünya isteniyorsa dünya da olmaz! Gibi… 

Bu basite alınacak bir politik manevra falan değil. Bu, gayet inanarak söylenmiş, yukarıda bahsettiğim Rus psikolojisinin bir tezahürü. Haliyle, özellikle Avrupa’da bu tutum çok antipati doğurdu. Mecburiyetten yapılan ticaret olmasa belki de Rusya ile tüm ilişkilerini kesme noktasına gelen ülkeler var. Rus turistleri istemeyen ülkelerin sayısı hiç de az değil. Bir de üstüne egosu tavan yapmış, kendisini Rus çarı mertebesine getirmiş, dünyanın en zenginler listesinde ilk 5 te olduğu iddia edilen şahsın, hem de elinde ciddi bir nükleer güç varken bu tür tavırları fiiliyata dönüştürmeye kalkma olasılığı rahatsızlık veriyordu. İşte tam bu ortamda Putin Ukrayna’ya girdi" Bunu fırsat bilen Rusya karşıtı ülkeler de başladılar yaptırımlara. Dolayısıyla buradaki amaç hem Rusya’ya gözdağı vermek ama ondan da öte Putin’i oradan indirmek olabilir. Ben açıkçası kimsenin Ukrayna halkını öyle söyledikleri gibi önemsediklerini düşünmüyorum. Öyle olsaydı yıllardır Irak, Suriye, Yemen, Afganistan’a yapılanlara tepki verirlerdi.  

Sözün özü, dünya Putin’e ayar vermeye karar vermiş ve ona şunu anlatmaya çalışıyor; “sen Rusya değilsin.”  

Gerçekte de öyle mi? Bence kesinlikle. Rusya’da 25 yıl yaşamış biri olarak söylüyorum, Putin asla ve asla Rusya değil. Rusya Putin’in değil. Umarım bunu çok geç olmadan kendisi de anlar. Ve dahi başka ülkelerdeki birileri de…. 
 

Etiketler:  Rusya