Putin: 'Köylü çocuğuyum'

Putin: 'Köylü çocuğuyum'

15 Haziran 2022 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, aile köklerinin önceleri köylülere, ardından da işçilere dayandığını belirterek, bu sıfatla Kremlin Sarayı'nda bulunmaktan büyük onur duyduğunu söyledi. 

12 Haziran Rusya Günü nedeniyle Putin, Kremlin Sarayı'nda düzenlenen ödül töreninde ünlü sanatçı, bilim adamı, mimar, gazeteci ve doktorlara ödül verdi. Törende kürsüye çıkan ünlü Sovyet ve Rus yönetmen Nikita Mihalkov, büyük dedesinin soyundan bir kişinin zamanında Kremlin'de görev yaptığını anlattı. Mihalkov Putin'e seslenerek, "Atalarımız ve Çar Büyük Petro hakkında da konuştunuz...Burada, Kremlin Sarayı'nda bulunmak gerçekten garip bir duygu. Çünkü atalarımdan Konstantin Andreyeviç Mihalkov, 1615'te Büyük Petro'nun büyük babası ve Romanov Hanedanı'nın ilk üyesi Mihail Fyodoroviç'in burada bulunan devlet mührünün koruyucusuydu" dedi. 

Törenin sonunda Putin, aniden ünlü yönetmenin sözlerini hatırlatarak, "Az önce Nikita Mihalkov inanılmaz bir şey anlattı: Zamanlar ve nesiller arasındaki bağlantıyı anlatan inanılmaz bir öykü. Dedelerinden biri, ilk Romanov'un devlet mührünün koruyucusuymuş" dedi ve kendi aile köklerinden örnek verdi. 

Putin, "Resmi kilise kayıtlarına göre, yaklaşık yine o tarihlerde, benim atalarım da önce sıradan köylüler, sonraları da sıradan işçilermiş. Bugünkü törende burada bulunmak benim için büyük bir onur" diye konuştu. 

Rusya lideri 2018 yılında Rossiya kanalının kendisiyle ilgili hazırladığı belgesel için verdiği röportajda, dedesinin önce 1917 Bolşevik Devrimi lideri Vladimir Lenin’in, daha sonralar da dönemin Sovyet lideri Josef Stalin'in aşçısı olarak çalıştığını anlatmıştı.  

Rusya lideri 2014 yılında da bir toplantıda konuşurken, arşiv belgelerine atıfta bulunarak, “17. yüzyılın ilk yarısından itibaren atalarının Tver bölgesi topraklarında yaşadığını ve köylü olduğunu” söylemişti.

Etiketler:  Rusya