Putin Kazak liderlerle ne görüştü?

Putin Kazak liderlerle ne görüştü?

11 Ocak 2022 Salı  |   Günlük

Halk TV'de yayınlanan "Dünya Varmış" programını hazırlayan Burak Tatari, geçen hafta yoğun gösteri ve şiddet olaylarının meydana geldiği Kazakistan'da gelinen noktayı Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer'le değerlendirdi.

Sezer, iktidarın ödünsüz davranması sonucu olayların durulmaya başladığını belirterek, "Lidersiz ve örgütsüz gösterilerin tamamen son bularak kısa sürede istikrarın sağlanacağına inanıyorum" dedi. Olayların başlamasından önce yaşanan önemli bir gelişmenin hemen hemen herkes tarafından gözden kaçırıldığını söyleyen Sezer, "Putin 28 Aralık'ta St. Petersburg'da yapılan BTD zirvesi sırasında hem şimdiki Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev'le hem de eski lider Nursultan Nazarbayev'le ayrı ayrı görüştü. Tabii bu görüşmelerin 2 Ocak'ta başlayan gösterilerle ilgisi var mıydı, yoksa tamamen tesadüf müydü söylemesi güç" dedi.

Olayların arkasında Rusya mı var? Halkın sokağa dökülmesiyle başlayan isyanda yönetim kademesindeki iç kavganın da katkısı oldu mu? Gelinen noktada kazanan kim? Kazakistan'daki gelişmeleri Türkiye açısından nasıl değerlendirmek gerekiyor?

Tatari sordu, Sezer yanıtladı:

 

Etiketler:  Rusya