Putin İstanbul'a kaçan Beyaz Rusları andı

Putin İstanbul'a kaçan Beyaz Rusları andı

9 Kasım 2021 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1920 yılında Karadeniz üzerinden İstanbul'a kaçan Rus askerlerini andı. Rusya'da Beyaz Ordu ve Kızıl Ordu arasındaki İç Savaş (1918-20) nedeniyle aralarında çok sayıda sivilin de bulunduğu 150 bin Beyaz Rus askeri Karadeniz üzerinden gemilerle Türkiye'ye kaçmıştı. 

Ulusal Birlik günü bayramında Kırım'ın Sivastopol kentini ziyaret ederek kutlamalara katılan Putin, Rusya'da 1917 Bolşevik Devrimi sonrası yaşanan İç Savaş'ın bitişini simgeleyen anıta çelenk bıraktı. Putin, ülkede tarihsel olarak ulusal birliğinin önemine dikkat çekerken, bu birliğin İç Savaş gibi en zor tarihsel olaylar yüzünden baltalandığı dönemlerin olduğunu vurguladı. Bulunduğu alandan o dönem Beyaz Rus askerlerin İstanbul'a gemilerle gitmesini kasteden Putin, "Buraya çok yakın alanda, 1920'de vapurlar yola çıktı. Bu vapurlar, vatanlarını terk edenleri ve göç edenleri alıp götürdü. Tabii ki, çoğu Rusya'nın vatanseverleriydi. Ve Rusya'yı içtenlikle sevdiler. Tıpkı yeni bir ülke ve düşündükleri gibi daha iyi bir yaşam inşa etmek için kalanlar gibi." dedi.  

Putin ayrıca, "Sivastopol ve Kırım sonsuza dek Rusya’yla kalacak" diye Batı'ya da mesaj verdi.  

Putin'in konuşmalarını ekrana getiren devlet Rossiya-1 televizyon kanalı, Beyaz Rus askerlerinin o dönem İstanbul'a gemilerle kaçmak zorunda kaldığını hatırlattı.

Etiketler:  Rusya