Putin 'gidici' mi?

Putin 'gidici' mi?

9 Kasım 2020 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Cenk Başlamış

İngiliz Sun gazetesinin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Parkinson hastası olduğu ve birkaç ay içinde görevini bırakacağı iddiası, gözlerin ABD'deki başkanlık seçimlerine çevrildiği bir sırada bile uluslararası medyada geniş yer buldu. 

Sun, Kremlin tarafından yıldırım hızıyla yalanlanan haberinde, Putin'in zaman zaman sağ kolunda beliren bulguların Parkinson hastalığını işaret ettiğini ileri sürüyordu.  

Aslında bu, İngiliz medyasında çıkan ilk haber değil, daha önce de benzer iddialar gündeme getirilmiş, hepsi yine Moskova tarafından yalanlanmıştı. 

Rusya liderinin gerçekten Parkinson hastası olup olmadığı konunun uzmanlarının alanına giriyor. 

Bizim asıl üzerinde durmak istediğimiz Putin'in iktidarı bırakıp bırakmayacağı. 

Kestirmeden söylemek gerekirse, evet böyle bir olasılık var.

Başbakanlık yaptığı dört yıl da hesapladığında Putin tam 20 yıldır Rusya'da iktidar koltuğunda oturuyor. 

Karnesi genel anlamda başarılı: Her şeyden önce dağılmanın eşiğinde bulunan bir ülkeyi ayağa kaldırdı ve uluslararası alanda yeniden sözü dikkate alınan bir ülkeye dönüştürdü. 

Ama aynı başarıyı ekonomik sorunların giderilmesiyle demokrasinin ve söz özgürlüğünün güçlendirilmesinde gösterdiğini ileri sürmek zor. 

Hasta olup olmaması bir yana, zaman zaman yakın çevresinden Putin'in çok yorulduğu ve çekilmek istediği iddiası sızıyor.

Ayrıca, hem artık yüzünün eskimeye başlaması hem de ekonomik sıkıntılara yıllardır bir türlü çözüm bulamaması halk arasındaki desteğini artık aşağı çekiyor. 

Bunlara bir de, onun döneminde Batı ile cepheleşme siyasetinin sonucu olarak Rusya'ya uygulanan yaptırımlardan rahatsız olan bazı oligarkların da çekilmesi için lobi yaptığı iddiasını eklemek gerekiyor. 

Şu anda 68 yaşında olan Putin, geçen temmuz ayında yapılan anayasa değişikleriyle görev süresinin dolacağı 2023 yılından sonra 2036'ya kadar iktidarda kalabilme hakkını elde etmişti. 

Ancak, bu hakkı cebine koyması Rusya liderinin birçoklarının tahmin ettiği gibi görevde kalacağı anlamına gelmiyor. 

Rusya gibi ülkelerde liderleri en çok endişelendiren iktidarı bırakmalarından sonra yargılanma olasılığıyla karşılaşmak. Örneğin, Boris Yeltsin 31 Aralık'ta 1999'da Rusya başkanlığından istifa ettiğinde yerine vekaleten atanan Putin'in aynı gün yayınladığı ilk kararname eski başkan ve ailesine yargılanmama güvencesi vermişti.

İşte, Moskova'dan son gelen iki haber, iktidardan ayrılmasından sonra Putin'i güvence altına alacak hazırlıklar yapıldığını gösteriyor. 

Bunlardan ilki, Rusya parlamentosunun eski başkanlara ve aile üyelerine dokunulmazlık zırhı sağlayan tasarıyı görüşmeye hazırlanması. Yasa tasarısı beklendiği gibi kabul edilirse eski devlet başkanları kesinlikle gözaltına alınamayacak, tutuklanamayacak, sorgulanamayacak, haklarında cezai ya da idari soruşturma açılamayacak. 

İkinci habere göre ise, Putin görev süresi dolan ya da öncesinde ayrılarak emekli olan devlet başkanlarına Federasyon Konseyi'nde (Senato) "ömür boyu senatörlük” statüsü veren yasa tasarısını parlamentoya yolladı. Bu yasa da, ister şu anda istifa etsin isterse 2023 yılında çekilsin isterse de 2036'da emekliliğe ayrılsın, Putin'e “senatör” olabilme hakkı veriyor. 

Elbette kesin konuşmamak gerekir ama bütün bu gelişmeleri, iktidar koridorlarında bir ön hazırlık süreci yaşanması olarak yorumlamamızı sağlayacak ipuçları şu anda elimizde var.

Bu senaryonun doğru olduğu varsayımında belirsiz kalan nokta ise, çekilmenin Sun'ın iddia ettiği gibi hemen ocak ayında mı yoksa 2023 yılında mı gerçekleşeceği...
 

Etiketler:  Rusya