Putin Fatih'e laf söyletmedi

Putin Fatih'e laf söyletmedi

18 Şubat 2021 Perşembe  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Liberal Demokrat Partisi'nin (LDPR) Türkolog lideri Vladimir Jirinovski'nin, isim vermeden Fatih Sultan Mehmed'in 1453 yılında İstanbul'u fethetmesini "barbarlık" olarak nitelendirmesi üzerine, "Önce Batı'dan Haçlılar geldi" diye hatırlattı. 

Putin, Rusya parlamentosu alt kanadı Duma'da grubu bulunan siyasi partilerin liderleriyle düzenlenen video konferansa katıldı. Toplantıda konuşan Jirinovski, yabancı güçlerin müdahale konusuna değinirken, Rusya'nın 988'de Bizans Hristiyanlık yolunu benimsediğini hatırlattı. Jirinovski, "Önce kiliseler birleşti, o zaman ayrılık olacağını bilmiyorduk. İkincisi, Ortodoksluk, yani Konstantinopol, Hristiyan dünyasının en zengin, en güçlü olanıydı...Fakat Doğu'dan barbarlar geldi, 1453 yılında Konstantinopol'ü, her şeyi ele geçirdiler, her şey dağıldı. Biz Katolik ya da Protestan değiliz. Hristiyan dünyasında öksüz kaldık... Onların dünyasında yabancı durumuna düştük.." dedi. 

Putin ise karşılık olarak, "Elbette, Doğu, özellikle de Türkiye konusunda büyük bir uzmansınız. 'Doğu'dan barbarlar geldi, Ortodoks imparatorluğunu yıktı' dediniz. Ama çok iyi biliyorsunuz ki, Doğu'dan barbarlar gelmeden önce, Batı'dan Haçlılar geldi, bu da Ortodoks imparatorluğunu zayıflattı. Daha sonra ise son darbeler indirildi ve ele geçirildi. Bunu unutmamak lazım" diye konuştu.

Moskova'daki Şarkiyat Enstitüsü'nde Türk Dili ve Edebiyatı okuyan, bu nedenle çok iyi derecede Türkçe bilen Jirinovski, 1970'li yıllarda çevirmen olarak geldiği Bandırma'da komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle bir süre tutuklanmıştı.

450 sandalyeli parlamentoda 40 temsilciliği bulunan LDPR, kağıt üzerinde muhalefette yer almasına rağmen gerçekte Kremlin'i destekliyor.

Etiketler:  Rusya