'Putin Erdoğan'la rahat konuşuyor'

'Putin Erdoğan'la rahat konuşuyor'

1 Ekim 2021 Cuma  |   MG Özel

Fuat Safarov, Moskova

Rusya'nın ünlü siyaset ve ekonomi uzmanlarından Georgi Bovt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin arasındaki şahsi ilişkileri değerlendirirken, "Putin için onunla konuşmak daha kolay" dedi. 

Komsomolskaya Pravda Radyosuna konuk olan Bovt, Erdoğan'ın Soçi ziyaretine değindi. Erdoğan ve Putin'in birbirine saygılı olduğunu ve kişilik bakımından biraz birbirlerine benzediğini belirten Bovt, "Her ikisi de çok güçlü bir muhatabın karşısında oturduğunu anlıyor. Genel olarak, aynı değerler sisteminde konuşuyorlar. Fakat belirli konularda çok fazla anlaşmazlık var" diye konuştu. 

Putin'in ABD Başkanı Joe Biden ile ilişkilerini kıyaslayan Rus uzman, "Bu Biden'la diyaloga benzemiyor. Putin için Erdoğan'la konuşmanın daha kolay olduğunu düşünüyorum, üstelik iki ülke arasındaki bazı sorunlar ABD ile olduğundan çok daha zor olsa bile" dedi. 

Muhabirin, "Videoya bakılırsa, toplantı iyi geçmiş. İki eski iyi dost gibi görüşmüşler..." demesi üzerine Bovt, "Ne yani kameralar önünde birbirlerine mi girselerdi!" diye espri yaptı. 

Erdoğan'ın Kırım ile ilgili açıklamalarına da değinen Rus uzman, "Kırım'ı uzun bir süre tanımayacak. Belki de hiç tanıyamayacak. Zaten artık bu önemli de değil" yorumda bulundu. 

Bovt, iki ülke arasında Suriye ve Libya konularında da görüş ayrılıklarının bulunduğunu hatırlattı.

Etiketler:  Rusya