'Putin Erdoğan için Atina'ya gitmedi'

'Putin Erdoğan için Atina'ya gitmedi'

29 Mart 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rus muhalif yazar Stanislav Belkovski, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı "rahatsız etmemek için" Yunanistan'ın bağımsızlık günü kutlamalarına katılmadığını ileri sürdü.  

Eho Moskvı radyosunda yayınlanan programında konuşan Belkovski, Putin'in Atina'ya gitmemesinin küresel pandemiyle ilgisi olmadığını söyledi. Belkovski, "Putin Yunanistan'ın Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsızlık ilan etmesinin yıl dönümünde düzenlenen kutlamalarına katılmadı. Üstelik, kutlamalar sırasında kurtuluş mücadelesinde Rus halkının yardımı için kendisine Atina'nın altın madalyası da verilecekti" dedi. 

Erdoğan'ın Rusya liderinin en önemli dostlarından biri olduğunu vurgulayan Belkovski, "Çünkü Putin uluslararası arenadaki en önemli dostlarından ve ortaklarından biri olan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı rahatsız etmek istemedi. Bizim ülkemizde Putin Erdoğan'dan şahsen sorumludur, bu nedenle kendisi gitmek yerine Başbakan Mihail Mişustin'i Yunanistan'a gönderdi" diye konuştu.  

Yunanistan, Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını ilan etmesinin 200. yıl dönümünü kutladığı 25 Mart'ta düzenlenen törene Rusya liderini de davet etmişti. Ancak Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov'un, Putin’in Atina’yı ziyaret etme planı olmadığını açıklaması Yunanistan'da hayal kırıklığı yaratmıştı. Ayrıca Putin, Bağımsızlık Günü dolayısıyla Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou ve Başbakan Kiriakos Miçotakis'e gönderdiği tebrik mesajında da "Osmanlı" kelimesini kullanmaktan kaçınmıştı.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Putin mesajlarında, iki ülke arasındaki ilişkilerin uzun geçmişe sahip dostluk geleneklerine, kültürel ve manevi yakınlığa dayandığını söyledi.

Diğer yandan, 2018 yılında Yunanistan'ın Rus diplomatları sınır dışı etme kararı iki ülke arasında kriz yaratmış, ayrıca Atina Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füzeleri almasından rahatsız olduğunu açıklamıştı.

Etiketler:  Rusya