'Poligamik Anarşi'ye İtalya'da ödül

'Poligamik Anarşi'ye İtalya'da ödül

26 Eylül 2021 Pazar  |   Günlük

İtalya’nın Forli şehrinde düzenlenen 18. Vernice Art Fair/EuroExpoArt’ta, “Poligamik Anarşi” (Polygamous Anarchy) eseri ile katılan Göktuğ Güngör jüri özel ödülüne layık görüldü. Türkiye’de başarılı birçok projeye imza atan Güngör, İtalya’daki fuar için özel tasarladığı eseri ile fuarda sanatseverlerin ilgi odağı oldu.

Güngör fuar ile ilgili olarak şunları söyledi:

“İtalya’nın Forli şehrinde her yıl düzenlenen EuroExpoArt/Vernice Art Fair’a, Poligamik Anarşi (Polygamous Anarchy) isimli eserim ile katıldım. Eserimin jüri özel ödülüne layık görülmesi beni çok mutlu etti ve onur duydum. Sanatın ve sanatı yaymanın gerek ruhsal denge, gerek estetik bilinç olarak toplumun aydınlanması ve pozitif enerjinin paylaşımı açısından en önemli unsur olduğunu düşünüyorum. Sanatın özellikle her haneye girecek şekilde erişilebilir değerler taşıması, bununla beraber kurumsal sanatın da ilerlemesi için farklı materyallerin ve tekniklerin yaratım süreçlerine dahil olmasının önemli olduğu kanaatindeyim. Bu zor dönemde fuar organizasyonunda emeği geçen ekibe ve özellikle NeoArtGallery yöneticileri Ferdan Yusufi ve Giorgio Berttozi’ye teşekkürlerimi sunuyorum.”

1990’lı yılların başlarında İ.T.Ü Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okurken meslek hayatına başlayan Güngör, mimari görüşünü stratejik düşünce ile birleştirerek farklı malzemeler ve farklı çizim tekniği ile eserler yaratıyor. Sanatçı, çizgileri, formları, objeleri ve şekilleri manipüle ederek farklı açılardan bakmaya çalıştığı bu çizim tekniğine MOLFOS (Manipulating of Lines Forms Objects and Shapes) adını veriyor. Bu çalışmaları özel kağıt üzerine mürekkep, kanvas üzerine akrilik ve mürekkep; veya pleksiglas, fiberglas gibi farklı malzemelerin üzerine akrilik ve mürekkep ile uyguluyor. Her eserinde bir hikayeyi, hayata dair bir anı ve anıyı yansıtmaya gayret eden Güngör, eserlerinin izleyeni, takip edeni ve alıcısını alıp bir yerlere götürmesini hayal ediyor.

(Mikado Dijital İletişim Ajansı Bülteni)