Gazeteci Polat'a 'Basın Özgürlüğü Ödülü'

Gazeteci Polat'a 'Basın Özgürlüğü Ödülü'

23 Temmuz 2020 Perşembe  |   iyi

Türkiye  Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 1989 yılından bu yana verdiği Basın Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu. 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü çerçevesinde Basın Müzesi’nde koronavirüs tedbirleri kapsamında düzenlenen tören sembolik olarak yapıldı.  

TGC Başkanı Turgay Olcayto Basın Müzesi’nde yaptığı konuşmasında şu görüşlere yer verdi: 

“24 Temmuz’lar TGC için çok ayrı bir önem taşıyor. 24 Temmuz 1908’de ikinci meşrutiyet ilan edildiğinde ilk kez gazeteciler sansür memurlarını gazetelerine sokmadılar. O gün gazeteler yine ilk kez sansürsüz yayınlandı. Bu çok önemliydi, kendiliğinden yapılan bir eylemdi. Bir yıl yaşanan bu sevindirici süreç, 1909’da gazeteci Hasan Fehmi’nin  İttihat Terakki’yi eleştiren yazısı nedeniyle Galata Köprüsü üzerinde vurulmasıyla son buldu. Gazetecilerin çilesi yeniden başladı. O dönemden bu yana eleştirel gazetecilik  devlet ya da güç odakları tarafından cezalandırılmaya başlandı.

24 Temmuz ilk kez Basın Bayramı olarak 1948 yılında kutlanmaya başlıyor. Aradan geçen yıllarda ise durum çok farklılaştı. 12 Mart 1971’deki muhtıradan sonra gazeteciler üzerindeki baskılar ağırlaştı. Gazeteciler hapse atılıyor. TGC Yönetim Kurulu bu olaylar üzerine bu günün Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü olarak kutlanmasını karar altına alıyor. O tarihten bu yana 24 Temmuzları Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü olarak anıyoruz. 1989 yılında TGC bir ödül koymuş. Basın Özgürlüğü mücadelesi veren gazeteciler için kişisel ve kurum olmak üzere iki alanda ödül koyuyor. Bu ödüller verilirken Seçici Kurul gazetecilerin en az bir yıllık performansını dikkate aldı. Nasıl mücadele etmiş? Arkadaşlarıyla nasıl dayanışma içinde olmuş. Bu yıl da Fatih Polat’ın kendi adına yaptığı çalışmaları, çalıştığı gazetede verdiği mücadeleyi dikkate aldı. Arkadaşlarına verdiği desteği dikkate alarak ödüle değer görüldü. Kurum bazındaki ödül ise sayısı 11 bini aşan işsiz gazeteci adına verildi. Bu ödül de Basın Müzesi’nde sergilenecek.”

Kişi dalında Basın Özgürlüğü Ödülü’nü TGC Başkanı Olcayto’dan alan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat şunları söyledi:

“Jüride çok kıymetli gazeteciler var, hepsine çok teşekkür ediyorum. Gazetedeki meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Onların desteği olmasaydı adliyelerde bu kadar fazla zaman geçirme şansım olmazdı. Diğer taraftan ödül alan işsiz meslektaşlarımı işsizliğin son bulması dileğiyle kutlamak istiyorum. Bu ödül bana sorumluluk yüklüyor, artık evinde oturamazsın diyen bir sorumluluk bu.  

Türkiye’de basın üzerindeki baskılar, köklü bir tarihe sahip. Biz de 2016 yılında haber nöbeti diye bir çalışma yapmıştık. Güneydoğu’da gazeteciler üzerinde ağır bir baskı söz konusuydu. Biz İstanbul ağırlıklı 68 kişiden oluşan bir gazeteci grubuyla Diyarbakır ve çevresindeki illere gittik. Sekiz hafta süreyle gazeteciler görev yaptılar. Ödülü katılan meslektaşlarım adına alıyorum, ardından baskılar yoğunlaştı, gazetelere baskınlar yapıldı, yöneticiler tutuklandı. Cumhuriyet Gazetesi’ne dönük operasyonlar yapıldı. Farklı farklı gazeteciler üzerinde baskılar arttı. Ben Gazeteciyim İnisiyatifi adına da alıyorum bu ödülü.” 

Olcayto, işsiz gazeteciler adına hazırlanan plaketi TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş’e verdi. Ödülü Basın Müzesi’nde sergileyeceklerini belirten Genel Sekreter Güneş şöyle devam etti:  

“Virüs salgını nedeniyle Basın Müzesi’nde sembolik bir tören yapabiliyoruz. Son 10 yılda 11 bin 157 gazeteci iktidar baskısıyla işsiz bırakıldı. TGC Basın Özgürlüğü Seçici Kurulu ise işsiz gazetecilerin uğradığı hak ihlalini belgelemek amacıyla bu ödülü vererek tarihe not düştü. Ödülün sergileneceği TGC’nin 1988 yılında hizmete açtığı Basın Müzesi, basın özgürlüğünün de sembol binalarından biri. II. Abdülhamit döneminde sansür binası olarak kullanılmış. Bu anlamlı Müzede sergileyeceğimiz ödülle işsiz meslektaşlarımızla dayanışma içinde olmayı sürdüreceğiz.”

Gazeteci yazar Ümit Aslanbay ve Sibel Köklü ise işsiz gazetecilere verilen ödülle ilgili bir değerlendirme yaptı. 

Aslanbay şöyle konuştu:

“Bugün yaşananlar işsizlikten öte soykırımdır, gazeteci soykırımıdır. Yetişmiş gazeteciler yerlerinden edilmiş, yerlerine memurlar tayin edilmiştir. Bağımsız gazeteciliği yürütmek çok zorlaşmıştır. Kendi başlarına, kendi imkanlarıyla medyalarını kuran, bulduğu her internet sitesine yazan meslektaşlarımı taktirle karşılıyorum Gazetesiz, ekransız gazeteci olmaz, onlar yoktan var ediyorlar. Yazmayı, okumayı, haber almayı sürdürenler, kuşkusuz yeniden büyüyüp gelişen gazeteciliğin güçlenmiş çekirdekleri olacaklar.” 

Köklü de, “24 Temmuz  eskiden bayram olarak kutlanırdı. Artık gazetecilerin kutlayacağı bir bayram yok. Gazeteciler işsizlikle karşı karşıya. Evlerine ekmek götüremeyecek durumdalar. Mecra bulup gazetecilik yapacak meslektaşlarımız ise ağır baskı altında. Yaptığınız bir haber nedeniyle her an gözaltına alınmanız, tutuklanmanız, ağır para cezası almanız mümkün. Dolayısıyla gazeteciler için artık kutlanacak bir bayramdan söz edemiyoruz” dedi.  

2020 Basın Özgürlüğü Ödülü Kişi dalında gazeteci-yazar Polat’a verildi. Polat “Türkiye’de gazetecilere dayatılan zor koşullara rağmen mesleğin evrensel kurallarından ödün vermeden halkın haber alma hakkına sahip çıkarak, demokrasi ve özgürlüğe ulaşılması için verdiği mücadelesinden” ötürü ödüle değer görüldü.

2020 Basın Özgürlüğü Ödülü Kurum dalında ise, “Türkiye’de halkın haber alma hakkının engellenmesi ve toplumsal belleği zedelemek için egemenler eliyle gazetecilik mesleğinden uzaklaştırılan meslektaşlarımızla dayanışma amacıyla” işsiz gazetecilerin ödüllendirilmelerine karar verildi.

(TGC)