'Poker blöfüne benziyor'

'Poker blöfüne benziyor'

27 Aralık 2021 Pazartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 26 milyar dolara yaklaşmasının da etkisiyle Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri yakından izleyen ülkelerin başında Rusya geliyor. Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen haftaki “"Faiz artışları yapmazsak Türkiye gibi olabiliriz” sözlerinin ardından Rus medyasındaki haber ve yorumlar daha da arttı. 

Ekonomi çevrelerinde çok okunan Kommersant gazetesinin sorularını yanıtlayan Zenit Bankası'nın Analitik Masası Müdürü Vladimir Yevstifeyev, Türkiye'de atılan son adımları  "Riskli ve abartılı" olarak değerlendirdi. Rus uzman, "Ulusal para cinsinden mevduatlardaki kur kayıpları için tazminat garantisi olağanüstü bir önlemdir. Normal şartlar altında yetkililer böyle bir tedbire başvurmaz. Fakat uluslararası rezervlerin eksikliği ve lirayı desteklemek için açıklanan döviz müdahale planı göz önüne alındığında, bu bir poker blöfüne benziyor. Vatandaşlar plana inanırsa liranın değer kaybı yavaşlar" dedi. 

İstikrar planının başarısız olacağını düşündüğünü belirten Yevstifeyev, "Bu durumda Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası, enflasyonun aniden hızlanmasına neden olacak doğrudan para emisyonuna başvurmak zorunda kalacak” diye konuştu. 

"Tek tek etkili olan ancak birlikte uygulandığında olumsuz sonuç veren önlemlerin kombinasyonundan şüphe ediyorum" diyen Yevstifeyev şu değerlendirmeyi yaptı: 

"Şu anda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının müdahalelerinin tetiklediği liranın güçlendiğini görüyoruz. Açıkçası, döviz rezervleri durumu istikrara kavuşturmak için yeterli olmayacak. Aynı zamanda döviz spekülatörleri bunun farkında. Rezervler tükenene kadar liraya karşı oynayacaklar. Mevduatları ve bunları destekleme planının bedeli hükümet için yüksek olacak. Dolayısıyla, coşkuya neden oluyorsa, muhtemelen bu da çok kısa ömürlü olacaktır." 

Ticaret hacmi

Sputnik'in haberine göre, Rusya Federal Gümrük Servisi bu yıl kasım ayına kadar olan dönemde Rusya ile Türkiye arasındaki ticarete dair verileri paylaştı. Buna göre, Ocak-Ekim 2021 döneminde Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi yıllık bazda yüzde 52 artışla 25 milyar 692 milyon dolara ulaştı. Rusya’nın Türkiye’ye yaptığı ihracat yüzde 57.9 artıp 20 milyar 438 dolara yükseldi. Rusya’nın Türkiye’den yaptığı ithalat da bu dönemde yüzde 32.5 oranında artarak 5 milyar 254 milyar dolara çıktı.

Etiketler:  Rusya Ekonomi