'PKK'ya destek verelim'

'PKK'ya destek verelim'

9 Temmuz 2022 Cumartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın önde gelen Orta Doğu ve Orta Asya uzmanlarından Semyon Bagdasarov, Moskova'nın terör örgütü PKK'ya destek vermesi çağrısında bulundu. 

Devlet televizyonu Rossiya-1'de canlı yayınlanan programda konuşan Ermeni asıllı uzman Bagdasarov, Rusya'nın Orta Doğu bölgesinde konumunu daha da güçlendirmesi gerektiğini söyledi. ABD'nin etkisinin azaltılması için yerel örgütlerle ortak çalışmasını isteyen Bagdasarov, PKK ile de iş birliği yapılması gerektiğini savundu. Bagdasarov, "PKK'yı destek verelim diye bu programda yüz kere söyledim. PKK, Rusya'da terör örgütü olarak kabul edilmiyor. Bunu yaparsak Irak'ta da stratejik öneme sahip mevzileri kontrol edebiliriz" dedi. 

Bagdasarov, Rus SM-News haber ajansına yaptığı açıklamada benzer görüşleri tekrarlayarak Rusya'nın PKK'nın Suriye'deki koluna taşınabilir uçaksavar füze sistemi vermesini önerdi. Bagdasarov, "Türkiye ile iş birliği Rusya için gerekli ve faydalı. Fakat Moskova'nın Ankara'ya baskı yapması için karşı argümanlarının da olması gerekiyor. Bunlardan biri Suriyeli Kürtlerin desteği olabilir" dedi.  

Bagdasarov, “Örneğin Demokratik Birlik Partisi, PKK'nın Suriye'deki kolu. Şam'ın Kamışlı ile dost olmasını umuyorum, burası Suriye'deki Kürt güçlerinin bulunduğu merkez" diye konuştu. 

Türkiye'nin bölgeye yönelik olası operasyonu durumunda Moskova'nın Kürt birliklerine silah yardımı yapmasını da isteyen Bagdasarov, "Kürt birliklerinin sorunu iki tür silaha sahip olmamaları. Ellerinde taşınabilir uçaksavar füze sistemleri ve modern tanksavar sistemleri yok. Hâlâ eski Sovyet füze sistemlerini kullanıyorlar. Bu, çalışmamız gereken bir alan" dedi.

Rusya veto etti 

DW Türkçe'nin haberine göre, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi üyeleri, Suriye'nin kuzeybatısında bulunan İdlib'deki yaklaşık 4 milyon Suriyeliye insani yardımların 12 ay daha uzatılması planında anlaşma sağlayamadı. Yardımların uzatılması planını Konsey'in daimi üyelerinden Rusya veto etti. 

İdlib'e yönelik yardımların uzatılmasını öngören karar tasarısı Norveç ve İrlanda'nın girişimiyle hazırlanmıştı. Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamada Rusya veto hakkını kullanırken diğer dört daimi üyeden Çin çekimser kaldı. ABD, İngiltere ve Fransa ise karar tasarısına destek verdi. 

Konsey'de Rusya'nın sunduğu karşı karar tasarısı da oylandı. Rusya'nın yardımların 6 ay uzatılması ve Suriye'de yeniden imarın desteklenmesini öngören önerisi de kabul edilmedi. Batı ülkeleri, Suriye'de siyasi bir çözüm bulunmadan yeniden imar projelerini destek vermek istemiyor.  

İdlib, Suriye'de isyancıların elinde kalan son bölge. El Kaide bağlantılı radikal İslamcı Hayat Tahrir el-Şam, İdlib'deki en güçlü grubu oluşturuyor.  

 

Etiketler:  Rusya