Piyasa yaptırım dinlemedi

Piyasa yaptırım dinlemedi

25 Şubat 2022 Cuma  |   Günlük

Perşembe günü yüzde 35'le tarihi düşüşü yaşayan Rusya'daki borsa endeksleri, cuma günü sert yükselişle açıldı. Batı'dan açıklanan yaptırımlara rağmen hisse senetleri kayıplarını geri almaya başladı. 

Bu sabah ruble bazlı MOEX endeksi yüzde 22.48 artışla 2520 puanı geçti. 

Dolar bazlı RTS endeksi yüzde 24,8 artarak 926,8 puana yükseldi. 

Dolar 83, euro 93 rubleye kadar geriledi. 

Dün geceki gelişmeler: 

ABD Başkanı Joe Biden'ın perşembe gecesi yaptırımlarla ilgili "önemli açıklama" sırasında ve sonrasında, Rus varlıkları net şekilde yükselişe geçti. 

Biden'ın "Ukrayna için savaşmayacaklarını" açıklaması ve Rusya'nın SWIFT'ten çıkarılması yaptırımını göze alamaması nedeniyle, konuşmasıyla birlikte ruble değer kazandı. Dolar ve euro 1'er ruble düştü. Dolar 85,2 rubleye, euro 95.13 rubleye indi. 

Moskova borsası MOEX2 endeksi, yüzde 7 artarak 2469 puana yükseldi. Ruble dolar karşısında yüzde 2,15, euro karşısında yüzde 2 değer kazandı. 

Önceki gelişmeler: 

Rusya ordusunun Ukrayna topraklarına girdiği haberi ile birlikte Rusya piyasalarında çöküş yaşandı. Sabah saatlerinde dolar 90 rubleyi, euro ise 100 rubleyi geçti. Moskova borsasında MOEX ruble endeksinde düşüş saat 17.10'da yüzde 35 olarak kaydedildi. Gün içi yüzde 50'ye yakın kayıp görüldü. Gün sonunda Moskova Borsası ruble endeksi yüzde 33,3, dolar bazı RTS endeksi yüzde 39,4 düştü. 

Moskova Borsasında işlemler önce durduruldu, sonra sınırlı şekilde izin verildi. Sberbank hissesinin bir günde yüzde 48 düşmesi gibi, Rusya tarihinde yaşanmamış düşüşler kaydedildi. 

Rubledeki sert düşüş nedeniyle Rusya Merkez Bankası piyasaya müdahale kararı aldı. 

Döviz satışına başlanması üzerine dolar 85, euro 95 rubleye geriledi. 

Brent petrol de hızlı artışla 100 doları geçti ve öğleden sonra 104 doları buldu.   

Bloomberg, Rus borsasında günlük kaybın  tepe yaptığı sırada 150 milyar doları aştığını yazdı.  

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, Finansal piyasadaki durumu istikrara kavuşturmak için Rusya Merkez Bankası, döviz piyasasına müdahale etmeye ve bankacılık sektörüne ek likidite sağlamak için bugün operasyonlar yürütmeye karar verdi” denildi. 

Açıklamada, Rusya Merkez Bankası ve finans kuruluşlarının her senaryo için net eylem planları olduğu belirtildi. 

Rus yetkililer finansal sistemi korumaya yetecek kaynaklara sahip olduklarını, şirketleri ve piyasaları korumak için hazırlık yaptığını da belirtti. 

Ayrıca Rusya Merkez Bankası rezervlerinin 643 milyar doların üzerine çıktığı açıklandı.

Etiketler:  Rusya Ekonomi