Photoshop'la gazetecilik ne kolay!

Photoshop'la gazetecilik ne kolay!

13 Ağustos 2021 Cuma  |   Günlük

Yeniçağ gazetesinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında “siyasi magazin” diyebileceğimiz bir haber var. 

Habere göre, Putin’in sevgilisi olduğu iddia edilen Alina Kabaeva (doğrusu Kabayeva) 2 buçuk yıl sonra ortaya çıkmış. 

Önce kısaca habere göz atalım: 

“Kabaeva’nın 2014’te Putin’in eşi Ludmila’dan boşanmasına neden olduğu ve Rus liderden ikiz çocuk sahibi olduğu öne sürülmüştü. İkizlerini dünyaya getirip, büyütmek için 2.5 yıldır gizlendiği iddia edilen Kabaeva, önceki gün devlet kanalı Rusya 1’de yayımlanan videoda kamuoyunun karşısına çıktı. Bu yaz yapılan Tokyo Olimpiyatları’nda jürinin Rusya karşıtı olduğunu öne süren Kabaeva’nın (38) parmağında alyansa benzer bir yüzük olduğu dikkat çekti.” 

Ünlülerin özel hayatı kamuoyunun her zaman ilgisini çeker, dolayısıyla Putin'in sevgilisi olduğu hatta gizlice evlendiği ileri sürülen Kabayeva ile ilgili böyle bir haberi dileyen medya kuruluşu elbette yapabilir. 

O zaman sorun ne? 

Sorun haberin manşet fotoğrafında. Putin'le Kabayeva'yı kucaklaşır gibi gösteren fotoğraf Photoshop yani gerçek değil. Doğru, internette böyle bir fotoğraf dolaşıyor ama bu gerçek olduğu anlamına gelmiyor.

Kommersant gazetesinde yayınlanan fotoğrafın orijinalinde Kabayeva Parlamento Kültür ve Spor Komitesi üyesi Vladislav Tretyak'la kucaklaşıyor.

Ayrıca, meraklısına: Putin'in boyu 1.68, Kabayeva'nın ise 1.66 santimetre

Peki, gazeteler Photoshop kullanamaz mı?

Elbette kullanabilir ama haberine bunun notunu düşer.