'Paşinyan barışa engel'

'Paşinyan barışa engel'

30 Eylül 2020 Çarşamba  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Azerbaycan'la Ermenistan arasında çatışmaların başlamasından kısa bir süre öncesinde önemli bir haber Türk medyasında sınırlı yer bulabildi. 

Söz konusu olan, Azerbaycan Millet Meclisi Başkanı Sahiba Gafarova'nın geçen hafta Moskova'ya yaptığı ziyaret sırasında Rus yetkililerden verilen mesajdı. 

Gafarova temasları sırasında Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko ve Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin ile görüştü. Gafarova, Matviyenko ile görüşmesinde, "Azerbaycan ile Rusya arasındaki mevcut ilişkiler şüphesiz iki ülkenin devlet başkanları arasındaki aktif bir siyasi diyaloğun sonucudur. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki dostane ilişkiler, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın temelini oluşturuyor” dedi. 

Matviyenko da, ikili ilişkilerin önemine işaret ederek, "Rusya ve Azerbaycan stratejik ortaklığı devam edecek" diye konuştu. 

Gafarova'nın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinde Karabağ sorunu da gündeme geldi. Azeri APA haber ajansına göre, Lavrov, "Rusya, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanı olarak, Ermenistan-Azerbaycan arasındaki Yukarı Karabağ sorununun çözümünü destekliyor ve bu alanda her türlü çabayı gösteriyor" dedi. APA'ya göre Lavrov, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Karabağ konusunda açıklamalarının sorunun çözümüne engel olduğunu belirtti. Rus Bakan, “Rusya, sorunun çözüm sürecinde işgal altındaki beş bölgenin Azerbaycan'a geri verilmesi, bölgeye barış güçlerinin konuşlandırılması ve ulaşım-iletişim sisteminin yeniden kurulmasından yana. Bu, Moskova'nın resmi tutumu" diye konuştu.

Bu önemli açıklama sadece Cumhuriyet gazetesinde Haber Global'e atfen yer aldı.

Rusya-Azerbaycan görüşmelerinde bu konunun ele alınıp alınmadığı Rusya Dışişleri sözcüsü Mariya Zaharova'ya da soruldu. Rus Vestnik Kavkaza Haber Ajansına göre Zaharova, görüşmede tarafların Karabağ'ın statüsü sorununun çözümünün yanı sıra çevresindeki bölgelerde işgale son verilmesiyle ilgili temel ilkeler hakkında konuştuğunu söyledi.  

Azeri basında yer alan haberlere göre, Gafarova'nın Moskova ziyaretinde diğer Rus yetkililer de, Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın söylemlerinin sürece engel olduğuna işaret etti. 

Rusya'nın ünlü askeri uzmanlarından Vladislav Şulıgin, bugünkü Ermenistan yönetiminin Moskova'nın müttefiki olmadığı görüşünde. Erivan'ın Azerbaycan'a karşı düşmanlığı yeniden başlatmasının sürpriz olmadığına dikkat çeken Rus askeri uzman, Vestnik Kavkaza Ajansına yaptığı açıklamada, "Ermenistan'daki 2018 devriminden sonra Ermenistan ve Azerbaycan birlikleri arasındaki çatışma olaylarının sayısı arttı" dedi.  

Rus askeri uzman, "Aslında bu, 25 yıldan uzun süredir sonu gelmeyen savaşın aynısı. Paşinyan'ın gelişiyle birlikte askeri çatışmaların sayısı artmaya başladı, bu da en azından onun ordusunu dizginlemek için çok uğraşmadığını gösteriyor. Tersine, sınırda belli bir gerginliği artırmaya çalışıyor" yorumunda bulundu. 

"Henüz büyük bir savaş olasılığını görmüyorum çünkü Ermenistan böyle bir savaşa kesinlikle hazır değil. Azerbaycan da büyük bir savaş istemiyor" diyen Rus uzman, Moskova için “formalite bir müttefik” olan Ermenistan'ı desteklemenin hiçbir anlam taşımadığı görüşünde:

"Rusya'nın kesinlikle taraf tutmasına gerek yok çünkü bugünkü Ermenistan kesinlikle müttefik değil, son yıllarda da müttefik olmadı. Bu durumda Rusya'nın en önemli görevi kendi ulusal çıkarlarını gözetmek ve her iki tarafı da barışa çağırmaktır çünkü Azerbaycan ile sorunumuz yok, Bakü bizim için bir düşman değil."

Milletvekili ve Rusya-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Dmitri Savelyev de, Rusya'nın Karabağ sorununun barışçıl çözümünden yana olduğunu belirterek, "Ermenistan askerlerini şartsız koşulsuz Azerbaycan topraklarından çekmeli. Karabağ barış sürecine girmeli ve mülteciler topraklarına geri dönmeli. Daha sonra da Azerbaycan'ın bir parçası olarak bu toprakların kaderini belirleyecek bir referandum yapılmalı" dedi.  

Moskova Devlet Üniversitesi Dünya Siyaset Fakültesi Uluslararası Güvenlik Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Aleksey Fenenko'ya göre, Azerbaycan ordusunun geniş çaplı karşı saldırısı Paşinyan'ın dış politikasının doğal bir sonucu.

Etiketler:  Rusya Kafkasya