'Paradoksal bir ilişki'

'Paradoksal bir ilişki'

28 Eylül 2021 Salı  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın önde gelen dış politika uzmanlarından Fydor Lukyanov,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Soçi ziyaretini değerlendirirken, Moskova-Ankara ilişkilerinin doğasına göz atılması gerektiğini söyledi. 

Rus Svobodnaya Pressa portaline konuşan Valday Uluslararası Tartışma Kulübü Direktörü, Dış ve Savunma Politikası Konseyi Başkanı Lukyanov'a göre, iki ülke ilişkilerinin kendine özgü bir karakteri bulunuyor. Lukyanov, "Rusya-Türkiye ilişkilerinin doğası gereği taraflar yapıcı anlaşmaların olmaması durumunda birbirlerine her türlü zararı verebileceklerini, bunun için ellerinde kozlar bulunduğunu karşı tarafa sürekli hatırlatıyor. Bu oldukça paradoksal bir ilişki" dedi.  

Türk-Rus ilişkilerinin zaman zaman çıkmaz sokağa girdiğine işaret eden Rus uzman, son yıllarda Suriye ile gelişmeleri de örnek vererek, "Özellikle oradaki duruma bağlı olarak zor durumlara düşüldüğünde, bir sonraki adımı atmak için böyle bir zirve toplantısı gerekiyor. Bu da bize ilişkilerin aslında her iki taraf için de ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor" diye konuştu.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen haftaki, "Kırım’ın ilhak edildiği ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunmasının önemli olduğu" sözlerini de hatırlatan Lukyanov, "Kırım konusunu Soçi'de gündeme getirmek anlamsız. Orada ne hakkında konuşulacağı hiç belli değil. Erdoğan, Rusların Kırım ilgili herhangi bir tartışma yapmayacağını çok iyi biliyor" dedi.

İki ülke liderinin Soçi görüşmesinde  İdlib konusunu masaya yatıracaklarına dikkat çeken Rus uzman, "Çünkü İdlib ve çevresindeki durum yeniden zor bir savaş aşamasına girdi ve bir şekilde gelişmesi için en tepeden bir baskıya ihtiyaç var. Pazarlık yapacakları asıl konu da bu" diye konuştu. 

Muhabirin, "Bu durumda olası takas nedir" sorusuna Rus uzman, "Şimdiye kadar gördüklerimize bakılırsa, bunlar adım adım Suriye'deki Türk kontrol bölgesinin daralmasına yol açan ancak aynı zamanda devam eden bir tür anlaşmalar. Rusya, Ankara'nın Suriye'deki görevlerinden çekilmesini henüz sağlayamadı. Bu, hiçbir zaman mümkün olmayabilir de" yanıtını verdi. 

Bölgedeki direnişin en radikal parçası olan mevcut duruma Türkiye'nin de etki ettiğini öne süren Lukyanov, "Putin ve Erdoğan tarafından bu konu her seferinde ele alınıyor. Liderlerin daha önceki tüm görüşmelerde olduğu gibi bu görüşmede de hiçbir şeye karar vermeyecekleri kesinlikle belli.  Çünkü Türkiye ile ilişkiler bir sonuç değil, bir süreçtir ve süreç devam edecektir" dedi.