Pandemide güvenli market alışverişi

Pandemide güvenli market alışverişi

29 Eylül 2021 Çarşamba  |   Serbest Kürsü

Halil Ocaklı (halilocakli@yahoo.com)

Günlük yaşantımızı etkilemeye ve değiştirmeye devam eden, üstelik ne zaman biteceğini bilemediğimiz bir pandemi yaşıyoruz. Salgından korunmak için dışarıdaki etkinliklerimizi sınırlamaya çalışıyoruz ancak hepimiz bir noktada yiyecek satın almak zorundayız. Marketlerin çevrim içi sitelerinden eve sipariş vermek daha pratik olsa da markete gitmek gerekebilir. 

Vaka sayılarının azalmadığı şu günlerde kendimizi ve sevdiklerimizi korumak adına güvenli alışveriş konusunda bazı kolay önlemler alabiliriz. Perakende zincirleri çalışanları ve müşterileri korumak için gerekeni kesinlikle yapıyordur ancak virüs taşıdığını bilmeden markete gelen müşteriler olacağını unutmamalıyız. 

Aşı vurulmanın yanı sıra maske, sosyal mesafe ve hijyen koşullarına zaten uyduğumuzu varsayarak aşağıdaki 15 öneriyi paylaşıyorum: 

1. Markete seyrek gitmek için önceden haftalık "alışveriş listesi" hazırlayabilir, yoğunluğun düşük olduğu saatlerde gidebiliriz 

2. Giriş ve çıkıştaki el dezenfektanlarını kullanabiliriz  

3. Markete yalnız girmeli, elden geldiğince çabuk çıkmaya çalışmalıyız. Çabuk çıkalım derken ürünlerin raf ömrüne bakmayı unutmamalıyız. 

4. Sepet ve araba kulplarını kullanımdan önce ve sonra hijyenik mendille silebiliriz 

5. Almayacağınız ürüne boşuna dokunmadan, alışverişimizi elle değil gözle yapabiliriz  

6. Kasada kağıt para yerine dokunmasız kartla ödeme yapabiliriz 

7. Eve geldiğimizde ayakkabıyı dışarıda çıkarıp, 2-3 saat sonra içeri alabiliriz 

8. Telefonu yanımıza almayabilir veya markette aransak bile açmayabiliriz. Telefona gün boyunca dokunup sonra da doğrudan yüzümüze yaklaştırmak iyi fikir değil 

9. Eve dönünce anahtarları, cüzdanı ve cep telefonunu hijyenik mendille dezenfekte ettikten sonra ellerimizi iki kez sabunla yıkayabiliriz 

10. Ambalajlı ürünleri silerek dezenfekte edebiliriz, bu işlem bitmeden aile üyelerinin ürünlere dokunmasına engel olabiliriz 

11. Ürünleri yerleştirdikten sonra tezgahı yeniden alkollü dezenfektan ile silebiliriz 

12. Pandemide maskeye dokunmaktan kaçınmalıyız, ellerimizle göz, burun ve ağzımıza dokunmamalıyız. Plastik poşetleri açmak için parmağınızı ağza götürmekten kaçınmalıyız. Daha iyisi, yeniden kullanılabilir alışveriş torbalarını tercih edebiliriz. 

13. Bu sıkıntılı dönemde, bizim hızla uzaklaşmak istediğimiz bir ortamda mesai tamamlayan mağaza çalışanlarına karşı biraz daha anlayışlı olabiliriz.  

14. "Yiyecek stoklamaya” gerek olmadığını öğrendik. Bununla birlikte, (Covid-19'a yakalanma da dahil) olası acil durumlara hazır olmak adına temel gıdaları yedeklemek pratik olabilir. 

15. Arabaya döndüğümüzde direksiyona dokunmadan önce ellerimizi dezenfekte edebiliriz.