Özcan Köknel hayatını kaybetti

Özcan Köknel hayatını kaybetti

26 Haziran 2022 Pazar  |   Günlük

Türkiye Psikiyatri Derneği,  Prof. Dr. Özcan Köknel'in hayatını kaybettiğini duyurdu. Derneğin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda "Değerli hocamız, Derneğimizin 1996-1998 yılları arasında Merkez Yönetim Kurulu başkanlığını yürüten Prof. Dr. Özcan Köknel’in 25 Haziran’da vefat ettiğini öğrendik. Çok üzgünüz" denildi. 

Kimdir? 

Psikiyatrist, yazar ve öğretim üyesi olan Köknel, 1928 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. 1952 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olmuş ve aynı fakültede psikiyatri uzmanlığı eğitimini 1958 yılında tamamlayarak öğretim üyesi olmuştur. 

Bir süre Roma'da çalışan Köknel, 1995 yılında emekliye ayrılmıştır. 1996-1998 yılları arasında  Türkiye Psikiyatri Derneği'nin Merkez Yönetim Kurulu başkanlığını yürütmüştür.  

Uzun bir süre İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığı yapan Köknel, çoğunlukla halka yönelik yazdığı popüler psikiyatrik kitaplarla tanınmıştır. 

Özcan Köknel, bilimsel çalışma, araştırma ve yayınları; gençlik sorunları, ruh sağlığı, davranış bozukluklarının ilaçla tedavisi, ilaç bağımlılığı alanlarında yoğunlaşmıştır.  

KİTAPLARI  

Kişilik 

Bilgenin Aynası 

İnsanı Anlamak 

Dolu Dolu Yaşamak 

Korkular 

Yaşlanmayan Yaşlılar 

Kaygıdan Korkuya 

Zorlanan İnsan 

Depresyon 

Akıl ile Düşünce Gücü 

Duygusal Akıl 

Şiddet Dili 

Çatışan Değerlerimiz 

Stres 

99 Sayfada Panik Atak 

Yaşamın Zaferi 

Bireysel ve Toplumsal Şiddet 

Ailede ve Toplumda Ruh Sağlığı 

Nedenin Nedeni 

Bağımlılık 

Kişilikten Kaçış: Alkolden Eroine 

(Odatv.com)