'Örtülü reklam' yapan gazeteciler...

'Örtülü reklam' yapan gazeteciler...

17 Şubat 2022 Perşembe  |   Kötü

Gazeteci Faruk Bildirici sosyal medyada ünlülerin yanı sıra gazetecilerin de "örtülü reklam" yaptığını belirterek bu durumu şöyle eleştirdi:

"Reklam Kurulu, nasıl olduysa sosyal medyada “örtülü reklam” yapan “influencer” Duygu Özaslan’ı fark edip, 114 bin lira ceza vermiş. Oysa sosyal medyada reklam olduğunu belirtmeden reklam yaparak insanları aldatan o kadar çok ünlü isim var ki, şöyle bir dolaşmak bile yeterli görmek için… 

Televizyon programcısı iki ünlü isim Esra Erol ve Çağla Şikel’in Instagram hesabına baktım. İkisinin hesabında da çok sayıda örtülü reklam paylaşımları vardı. Birer örnek vereyim: 

Esra Erol: … sıvı sabun ailesine ne kadar düşkün olduğumu biliyorsunuz. Ama içlerinden biri var ki benim favorim. Favorimi doğru tahmin edenleri @... temizlik hesabında çok güzel bir ödül bekliyor. 

Çağla Şikel: Anneler gününde annemizi havalara uçuracak bir hediye önerisi geliyor.  … saç kurutma makinesi hızlı zahmetsiz ve sessiz. 

Esra Erol ve Çağla Şikel’in, reklam içeren paylaşımlarında "#Reklam", "#Reklam/Tanıtım", "@[Reklam veren] ile iş birliği" gibi etiketler de yoktu. Ticaret Bakanlığı’nın “Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuzu'na aykırı davranıyorlar. Reklam yaptıklarını belirtmeleri zorunlu oysa… 

Bu ünlülerin örtülü reklamlarına karşı harekete geçmeyip, sadece bir “influencer”a (etki gücüne sahip sosyal medya ünlüsü) “göstermelik” ceza vermesi, Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kurulu’nun ne denli etkisiz olduğunun da bir göstergesi. Tüketicileri etkili biçimde koruyamayan bir kurul olarak varlığını sürdürüyor Reklam Kurulu. 

Sosyal medyada “örtülü reklam” yapmaktan kaçınmayan ünlülerin arasında gazeteciler de var. Bazı gazeteciler sosyal medya hesaplarında, influencerler ya da diğer ünlüler gibi gittikleri otellere, yemek yedikleri restoranlara ya da estetikçilere övgüler yağdırıp, “örtülü reklam” yapabiliyor.  Instagram'da dolaşırken rastladığım ve hesaplarında “örtülü reklam” yaptığını gördüğüm gazetecilerden birer örnek aktarayım: 

Rasim Ozan Kütahyalı: Çağlar kardeşimin parfümleri harika. Herkese tavsiye ederim: ) @p… 

Kübra Par: Sanki 70’lerden fırlamışım. Erkan giydirdi, Tayfun çekti. @e...  @t.. 

Özlem Gürses: Yaş 52 gençler. … yaptırdım yüzünüze mikro iğnelerle delikler açıyorlar. . Böylece kollajen canlanıyor ve cilt kendini tedavi ediyor. 1 ay sonra tekrar gideceğim. Çok teşekkür ederim @...estetik @e.. 

Ebru Baki: Elbisede zirve bence @b…

Yazının devamını okumak için tıklayın