Ortalık toz duman

Ortalık toz duman

23 Ekim 2021 Cumartesi  |   Köşe Yazıları

İlhan İlmenöz

Altın, euro, dolar aldı başını gidiyor, tutabilene aşk olsun. Merkez Bankasının faiz indirimi sonrası aralarında yarışıyorlar sanki, hangimiz daha yükseğe çıkarız diye. Faiz-enflasyon kur sarmalında düşe kalka sallanıp gidiyoruz. Hayat kimine çok pahalı ve zor, kimine "dolce vita..." (*) 

Yavru vatan Kıbrıs'ta ise uçanla kaçan kurtuluyor, neler olmuş neler. Deli Çavuş "Pandora'nın Kutusu"nu açtı her gün bir aksiyon. Sıra bize ne zaman gelecek diye korkuyla bekleyen politikacılar tir tir titremekte. Sırası gelen basıyor istifayı. Bunların ucu anavatana sıçrar mı bilinmez. 

Kameralı telefonlar çıktı mertlik bozuldu. Kıbrıs'ta olanları 70'lerin Yeşilçam aksiyon (!) filmlerini izler gibi izliyoruz. "Parçala Behçet" tarzı belgeseller yine moda olacak galiba. "Maaşı namusu kadar olan gazeteciler" ne yapıyor derseniz, onlar 3 maymunu oynamaya devam ediyor. 

Diyanet'in baldız fetvası kafaları karıştırdı. Diyanet'e göre; baldızla zina yapmak nikâhı düşürmezmiş. Peki baldız evli olursa durum değişir mi? Bacanağın durumu ne olur? Nikâh düşer mi düşmez mi? Düşerse kimin nikâhı düşer gibi sorular halkımızın kafasını iyice karıştırmış durumda. 

Boş verin şimdi baldız konusunu, futbol dünyasında da aksiyon hiç eksik olmuyor. Önce Tokat sonra Tatlı derken MHK hepten gitti. Hakem dünyası heyecanlı ve bir o kadar da karışık. Kim gelecek, kim gidecek, kimlerin hakemliği bitecek bu günlerde göreceğiz. Şimdi gel de konuya uzak olanlara "megafon-futbol-domates" arasındaki ilişkiyi anlat. Mümkün değil anlamazlar. 

Beşiktaş ve Fenerbahçe taraftarı mutsuz ve keyifsiz, Moskova fatihi Galatasaray'da işler tıkırında... Futbol uyuşturucu gibi, bazen gerçek dünyadan koparıp Nirvana'ya (**) ulaştırıyor, bazen acılarımızı katlayarak arttırıyor. Onunla da onsuz da olmuyor. 

Her gün takip ettiğimiz Covid-19 tabloları artık revaçta değil. Bugün kaç kişi hastalığa yakalanmış, kaç kişi aramızdan ayrılmış, kaç kişi aşı olmuş  artık önemseyen kalmadı. Covid ile yaşamaya alıştık mı öğrendik mi bilemiyorum. 

Öte yandan Yunanistan-Mısır-Güney Kıbrıs iş birliğine giderek ortak bir bildiri yayınladı. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki komşularına bakışının bölgede barış için bir tehdit olduğunu ve Kıbrıs sorununun çözümüne katkı sağlamadığını" ileri sürerken Mısır lideri Sisi, sıvılaştırılmış doğal gazın Mısır üzerinden Yunanistan, Balkanlar ve Orta Avrupa'ya ulaştırılmasını arzuladıklarını söylüyor. Şimdi bu ne demeyin, geri planda kalan önemli bir konu bence. 

Ekrem İmamoğlu'nun yaptığı yurt gezileri D. Bahçeli'yi kızdırmış görünüyor. Bahçeli; “Görev sahası İstanbul’la sınırlı bu belediye başkanının il il, ilçe ilçe gezmekteki amacı nedir? Varmak istediği yer neresidir, neyin hazırlığı içindedir”  derken İmamoğlu da cevaben Bahçeli'nin kendisini çok sevdiğini söyledi. 

Ankara'da 10 büyükelçinin Osman Kavala’nın serbest bırakılması için yayınladıkları ortak bildiri ise sayın Cumhurbaşkanımızın tepkisine neden oldu. 

"Bu Kavala denilen Soros artığıyla ilgili olarak Türkiye’yi adeta burada mahkum etmek istiyorlar. On tane büyükelçi bu açıklamayı niye yapar? Bu Soros artığını savunanlar -bunu nasıl bıraktırırız- gayreti içindeler. Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz. Türkiye’ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin? Kimsiniz siz? Neymiş, Kavala’yı bırakın... Sen kendi ülkendeki haydutları, katilleri, teröristleri bırakıyor musun?" 

Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü, Türkiye’yi kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda ‘yeterince çaba göstermeyen’ ülkelerin bulunduğu ‘gri liste’ye almış. Bakın İçişleri Bakanımıza göre neden gri listeye alınmışız; "Osman Kavala'yı serbest bırakmadık, Demirtaş'ı serbest bırakmadık. PKK ve FETÖ ile mücadelede kimseden talimat almadık. Bu kararın siyasi bir karar olduğunu düşünüyoruz."  

Erken seçim ne zaman olur? Muhalefet neden hâlâ adayını belirlemiyor? İttifakların oy oranı ne durumda? Anketler ne diyor? Benzine, mazota, doğal gaza, ete, süte peynire, uçan kuşa gelen zamlar ne olacak? Bu virüs ne zaman bitecek? Aşı karşıtları çiplerini ne zaman taktıracak? TÜGVA belgeleri, sosyal medya tartışmaları, AKP-TÜSİAD atışmaları vs vs... 

"Sen ne anlatıyorsun kardeşim!" diyenler olacaktır biliyorum ama gündem böyle, hızla akıp gidiyor. 2-3 gün geride kaldınız mı yakalamanız zor. Bir anda her şeye Fransız kalabilirsiniz. Daha gündeme dair yazacak o kadar çok şey var ki...   

Neyse hadi ben kaçtım, iyi bakın kendinize.

(*) İtalyanca. Tatlı hayat.

(**) Sanskritçe. Budizm'de, her türlü isteklerden, duygulanımlardan, tutkulardan arınıp en yüksek ruh durumuna erişme.