Ortalığı karıştıran video

Ortalığı karıştıran video

24 Ocak 2021 Pazar  |   Günlük

Şu anda tutuklu bulunan Rusya muhalefet lideri Aleksey Navalnıy'ın 19 Ocak'ta yayınladığı bir video, 80 milyona yaklaşan izlenme sayısıyla Youtube'da en çok ilgi çeken videolar sıralamasında 34. sırada yer alıyor.

Zehirlenmesinden sonra tedavi gördüğü Almanya'dan geçen hafta dönen Navalnıy, hemen ardından "Putin'in sarayı: Dünyanın en büyük rüşveti" adını taşıyan videoyu yayınladı.

Video, Putin'in Karadeniz kıyısındaki Gelencik'te yapılan yaklaşık 18 bin metrekarelik sarayının 1.3 milyar dolara mal olduğunu, yanındaki 70 kilometrekarelik arazinin Rus gizli servisine (FSB) ait iddia olduğunu ediyor. Dışarıdan ve içeriden çekilmiş görüntülerle fotoğraflara da yer veren videonun bir diğer iddiası, sarayın arazisi içinde kumarhane ve yer altına yapılan biz buz hokeyi pisti bulunduğu yönünde. Ancak Kremlin, söz konusu sarayın Putin'e ait olduğunu yalanladı. 

Her ne kadar  "Putin'in sarayı" adını taşısa da bir saat 52 dakikalık video aslında Putin'in devlet başkanlığına uzanan kariyerini konu alıyor ve bir takım suçlamalar yöneltiyor.

Navalnıy'ın bizzat sunduğu video, Rusya liderinin 1980'lerin sonunda KGB görevlisi olarak çalıştığı Doğu Almanya'nın Dresden kentinde başlıyor, memleketi St. Petersburg'a dönüşü, belediye başkanlığında çalışmaya başlaması ve Moskova'ya transfer olarak yükselmesiyle devam ediyor.

Video özetle, Putin'in Doğu Almanya yıllarından başlayarak bugün yakın çevresinde bulunan pek çok kişiyle bir çeşit rüşvet ve yolsuzluk ağı kurduğu ve kapısında çarlık dönemi devlet armasının yer aldığı sarayın da bu yolla yapıldığı iddiasını ortaya atıyor. Navalnıy video boyunca Putin'den sık sık "dünyanın en zengin insanı" diye söz ediyor.

Orijinali Rusça olan videoyu İngilizce alt yazıyla izlemek için:

 

Etiketler:  Rusya