Ortalığı karıştıran doğum günü

Ortalığı karıştıran doğum günü

2 Nisan 2021 Cuma  |   Günlük

Rus devlet 1. kanalında program yapan, kimilerinin "liberal demokrat", muhaliflerin "Kremlin yanlısı propagandacı" olarak nitelediği ünlü gazeteci Vladimir Pozner'in 87. yaş günü kutlaması skandala dönüştü. 

Aralarında Rus iş adamları ve pop yıldızlarının da olduğu 40 kadar arkadaşıyla yaş gününü kutlamaya giden Pozner'in Gürcistan'a gelişi nedeniyle protesto eylemi düzenlendi. Tiflis'de göstericiler, Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü tanımadığını ve ayrıca koronavirüs kısıtlamalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Pozner'den ülkeyi terk etmesini istedi. Rustavi-2 TV kanalına göre, polisle göstericiler arasında yer yer çatışma çıktı. 

Pozner “Tiflis'e üç yıldır doğum günümü kutlamaya geliyorum. Buraya siyaset hakkında konuşmaya değil, doğum günümü kutlamaya geldim" dedi. 

Protestolar, muhalefet partilerinin temsilcilerinin Pozner'in Gürcistan'ın başkentine ziyaretini kabul edilemez olarak nitelendirmesinin ardından başladı. Olaylar nedeniyle gazeteci ve arkadaşları polis kordonunda bir başka otele taşındı, göstericiler binanın cephesine yumurta attı.  Göstericiler, "Abhazya'yı Gürcistan'ın bir parçası olarak görmeyenler ülkemizden ayrılıncaya kadar burada olacağız. Pozner ülkeyi terk etsin" dedi. 

Yoğun protestolar üzerine Pozner, yaş gününü kutlayamadan arkadaşlarıyla Moskova'ya döndü. 

Pozner'in Rusya dışında ABD ve Fransa vatandaşlığı da bulunuyor.  

Bu arada Gürcistan İçişleri Bakanlığı, Pozner'in ziyaretiyle ilgili, ülkede karantina kurallarını ihlal ettikleri için 32 kişinin 2 şer bin lari (600 dolar) para cezasına çarptırıldığını duyurdu. Bu kişilerin Pozner ve beraberindekiler olduğu sanılıyor.

Kremlin'den çağrı

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya vatandaşlarının Gürcistan'ı ziyaret etmekten vazgeçmeye çağırdı. Peskov, "Gürcistan'a gitmek Rusya vatandaşları için tek kelimeyle tehlikelidir ve Ruslar bunu açıkça anlamalıdır" dedi. 

Peskov, Moskova'nın Tiflis'te Ruslara karşı "aşırılık yanlısı milliyetçilerin saldırgan eylemlerini şiddetle kınadığını" vurguladı.

2008 yılında savaşan Rusya ile Gürcistan ilişkileri uzun süredir en alt düzeyde seyrediyor...

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya