'Ortadirek Şaban’daki Moskova hatası

'Ortadirek Şaban’daki Moskova hatası

19 Aralık 2021 Pazar  |   Köşe Yazıları

Fuad Safarov, Moskova 

Sevilen sanatçı Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı “Ortadirek Şaban” filminde gözden kaçan ilginç bir hata yer alıyor. 

Hatayı, aslında daha önce de izlediğim filmi son izleyişimde fark ettim...

Kartal Tibet’in yönetmenliğini üstlendiği 1984 yapımı filmde olaylar, yoksul Şaban (Sunal), rakibi ünlü sporcu Erkan (Yalçın Tülpar) ve sekreter Bahar (Bahar Öztan) üçgeninde yaşanıyor. 

Senaryoya göre Erkan Atina’da düzenlenen Akdeniz Oyunlarında maraton koşuyor ve son saniyelerdeki atağıyla şampiyonluk ipini göğüslüyor. 

Ancak dikkatli izleyenler bu sahnede Atina’daki stadyumun değil 1980 Olimpiyatlarının yapıldığı Moskova'daki ünlü Lujniki Stadyumunun kullanıldığını fark ediyor. Zaten görüntülerde beyaz kırmızı resmi şapkalı Sovyet polisi (filmin 7.33 dakikasında), ayrıca stadyumun skorbordunda 1980 Moskova Olimpiyat Oyunlarının resmi simgesi (8.15 ve 9.03 dakikalar) yer alıyor. 

Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgali nedeniyle Moskova’daki olimpiyatları boykot eden 64 ülke arasında Türkiye de yer alıyordu. 

Filmde konu edilen Atina'daki Akdeniz Oyunları ise, "Ortadirek Şaban"ın çekilmesinden yedi yıl sonra, 1991 yılında yapılmıştı. 
 

 

Filmle ilgili bir diğer ilginç not, Ergün Köknar’ın canlandırdığı Adnan Bıçakçı karakteriyle ünlü silah tüccarı Adnan Kaşıkçı’ya gönderme yapılması.

“Ortadirek Şaban”, diğer bütün Sunal filmleri gibi ilgi çekmiş ancak senaryodaki bazı mantık hataları eleştirilmişti.