Organize organikler

Organize organikler

7 Temmuz 2022 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Cumhur Deliceırmak, Girne

Organik modası var. 

Serada değil düpedüz tarlada yetiştirilen herhangi bir besine ( fasulyeden kabağa, domatesten bamyaya kadar her şeye) "organik" makamını madalyasını takıyoruz. 

Oysa organik tarım için en az beş yıl kimyasal yüzü görmemiş, kimyasallarla kirletilmemiş tarlalar gerek. Dönümlerce tarlalar. 

Dönümlerce çünkü kimyasallar birkaç dönüm boşluğu kolayca aşar. 

Konumuz tarım değil. 

Peki ne?

Organik demokrasiden tutun da organik siyasetçiye, organik partilere, organik enerji, organik akaryakıt, organik entel de girer 

Koca bir elektrik santralinden elektrik üretememek için ilgili bakanların en azından bakışlarının, bakıp bakıp durmalarının organik olması iktiza etmez mi? 

Kirazı ucuz yiyecektik, hem de çok ucuz ve üstelik de organik olacaktı kiraz. Kiraza uzaktan baktık çünkü söz ve siyaset organik idi. 

Tahtacı boyları, Yörükler, Türkmenler, Aleviler Anadolu ve biz yüzyıllardır birbirimizin derdine derman durmuşuz, 2022'de organik bir tavır Akdeniz’in her iki yakasından da "iktidarımızda ilişkilerimiz çok iyi noktaya geldi" diye. 

Lâkırdılar arasında organik yarışması yapılsa işte bu uzak ara organik seçilir organikler arasında en organik olarak. 

Dünyada yaşanan pek çok gelişme ve yeniliği düşünmeden tartmadan kullanmaya başlarsa kişi çok kısa sürede kaybeder kişiliğini de birey olur emperyal sürüye. 

Daha da kötüsü, 1900’lerde yerleşmeye başlayan kimi kavramları, kurumları medya ve benzerlerini de kendine benzetme organik açıkgözlüğü ya da açgözlülüğüdür. 

Döviz diye genelleştirilen yabancı paralar ile ilgili sistem, gayet nebati bir biçimde organikleştirilmiş olup milli ve yerli para olan Türk Lirası inorganik denebilecek bir seyirle buhar olup semanın yedinci katına postalanmış ve görünmez olduğu için de karşılığında pancardan elde edilen şeker alınamaz olmuştur. 

Şekerin ve dahi ekmeğin ve baklagiller ile etin ve sütün yağın organizma, insan organizması üstünde yarattığı/yaratacağı zararlı sonuçlar Allah’ımıza hamdolsun ki organik, çok organik siyasi zihniyet sayesinde halktan uzak tutulmaktadır. 

Elin gavurunun kullandığı demokrasi de yine çok organik siyasi zihniyet ile yeniden ve yeniden ille de ve mutlaka kazanılacak seçim sistemleri icat edilerek nurlu ufuklara doğru yolculuk devam ettirilmektedir ve fakat o bisikletin ömrü bitti, bitiyordur. 

Bisiklet süren bunu bilmese de bisikletin kendisi metal ve mental ömrünü tamamlamıştır. 

nokta