'Organize' işler

'Organize' işler

4 Haziran 2020 Perşembe  |   Mentor

Trabzonspor UEFA kupalarından 1 yıl süreyle men edildi. İlk duyduğumda CAS'ın (Spor Tahkim Mahkemesi) Trabzonspor'un cezasını büyük ölçüde kaldıracağını düşündüm çünkü CAS Milan'a verilen men cezasını ağır bulmuş ve kararı iptal etmişti.

UEFA'nın bu karardan sonra verdiği men kararlarının çok ağır ve tekrarlayan ihlallere dayanması gerekiyordu. Bu yüzden Trabzonspor CAS'a başvurduğunda rahatlıkla ceza kalkar diye düşünmüştüm ama öyle değilmiş. 

UEFA'nın açıklamasına göre bu ceza daha önce verilmiş; bu açıklamadan 5 Temmuz 2019 tarihinde verilmiş gibi anlaşılıyor ama çok daha önce, mart sonu, nisan başı falan olmalı çünkü şartlar arasında "gelir gider dengesinin tutturulması durumunda ceza verilmeyeceği" ifade edilmiş. Oysa temmuzda mali yıl bitmiş oluyor. Mesela Galatasaray'ın cezası martta açıklanmıştı. 

Trabzon'a bazı şartlar sunulmuş denmiş ki: "Bankalarla anlaş, TFF harcama düzenlemelerini yapsın ve sen de açığını 5 milyon euroya indir."  

UEFA'nın kulüplere verdiği cezanın bir örneğini ilgili federasyona da gönderiliyor yani bu ceza Trabzonspor, TFF ve QTM tarafından halktan saklanmış; elbette bunun sonuçları var:

1- Trabzonspor halka açık bir şirket ve bu bilgiyi saklaması Sermaye Piyasası Kanununa göre suç. 

2- TFF, Trabzonspor'un UEFA tarafından cezalandırıldığını ve bu cezanın finansal koşullara uymamaktan kaynaklandığını bile bile Trabzon'un transfer döneminde at oynatmasına izin vermiş, araba fiyatına transferler yapılmış. Bunların yasal olduğuna kimse inanmaz ama TFF tarafsız değildi ve bunlara izin verdi.

Burada bir yanlışı daha düzeltmekte yarar var: UEFA'nın bu yıla ilişkin incelemesinin sonuçları 2021 Mayıs ayında belli olur yani bu transferlerden Trabzonspor tekrar ceza alabileceği gibi TFF'nin de UEFA tarafından cezalandırılması mümkün çünkü inceleyen herkes bu transferlerin gerçeği yansıtmadığını TFF-Trabzon ortak yapımı olduğunu anlayacaktır. 

Bunu söylemişken tekrar ifade etmekte yarar var: UEFA ve FIFA bu satırlarda bir çok defa yazdığım gibi dünyanın en kirli kurumları, doğru adamı bulup doğru parayı verirseniz her türlü kararı çıkarırsınız. Düşünün CAS'da hakimlik, UEFA disiplin kurulunda üyelik yapan adamların çoğu dışarıda serbest avukatlık yapıyor. Artık sonuç sizin kime avukat olarak kaç para vereceğinize bakar...  

3- TFF Trabzonspor'un ceza aldığını bile bile ona verdiği 5 transfer iznini Fenerbahçe'den esirgemiş yani tarafsız olması gereken bir kurum Fenerbahçe'yi bile isteye, hukuksuz ve kanunsuz olarak rekabetin dışına itmiş. 

4- Artık Trabzonspor'un cezası bir FFP (Finansal Fair Play) cezası değil, bu nedenle Milan'ın durumu ile aynı değil. Artık Trabzon UEFA talimatlarına uymamaktan ceza almış olacak ve böyle bir cezanın CAS'tan dönmesi mümkün değil demeyelim ama hukuk işlerse çok zor. (Tabii UEFA'da hukuk işlemiyor, o ayrı) 

Şimdi TFF, medya ele ele vermiş Fenerbahçe'ye düşmanlık ediyor. Trabzonspor Sermaye Piyasası Kanunu çiğnemiş mağdur rolü oynuyor. Ben size net söylüyorum bunu yapan Fenerbahçe olsa şu ana kulübü 80 bin polis 10 bin SPK denetçisi basardı, kulüpte hapse atmadıkları kimse kalmazdı ama Fenerbahçe dışında kimseye bir şey olmuyor. 

Artık şampiyonların masa başında belirlendiği su götürmez bir ligi oynuyoruz çok açık ve net bir karar var: Fenerbahçe şampiyon yapılmayacak ama etinden, sütünden, taraftarından, her şeyinden yararlanıp sömürülecek. 

Fenerbahçe'nin olmadığı bir lig izlenmez, bu lig için harcanan paranın en az % 50'si Fenerbahçe'den geliyor, bunu ben demiyorum Habertürk söylüyor. Araştırma yaptırmışlar takımı için en fazla para harcayan taraftar Fenerbahçe. Hepimiz onların ne kadar tarafsız olduğunu biliyoruz, onlar bile öyle dediğine göre resmi yayıncı abonelerinin yarısından fazlası Fenerbahçeli'dir. 

Oynanan tüm maçlarda stadın ful olduğu en pahalı biletin satıldığı maç Fenerbahçe maçı. Fenerbahçe olmazsa bu lig hentbol ligi kadar ilgi çeker. Hatırlayın basketbol takip eden mi vardı bu ülkede? Fenerbahçe girince basketbol bilinir oldu. Bir avuç elitin sporuydu basketbol, şimdi meydanlarda seyrediliyor. Fenerbahçe basketboldan çıksın Türkiye'de basketbol olduğu bile unutulur. Aynı şey futbol için de geçerli. 

Sonuç; ne yaparsan yap seni şampiyon yapmayacakları, alın terini, emeğini çalacakları bir ligde oynamak anlamlı değil; hem zulme uğruyorsun, zulme uğradığın yetmiyormuş gibi kendi kanınla vampirleri besliyorsun. 

Türkiye Ligi sistemli, bilinçli ve organize bir şeklide Fenerbahçe aleyhine bizzat TFF tarafından manipüle ediyor. Tuz kokmuş, bizzat kadı suç işliyor. 

Ne borsa ne de SPK umurumda... Fenerbahçe ligden çekilsin, kapısına kilit vursunlar, kayyum atasınlar hiç önemi yok. Deniz Gezmiş'i öldürenleri kimse hatırlamıyor ama Deniz hâlâ 25 yaşında tüm heybetiyle aramızda dolaşıyor. 

Kendimizi yok etmeyelim, Fenerbahçe'ye kıymayalım, bu kirli ve karanlık sistemin finansörü olmayalım. Fenerbahçe çöp ağızlı bir kaç yorumcunun, soytarılığı meslek edinmiş insanların eğlencesi olmasın.